„Inteligencja nie ma płci” – powiedziała Émilie du Chârelet, wybitna francuska intelektualistka z XVIII wieku. Dlaczego o tym piszemy? Bo dziś Międzynarodowy Dzień Edukacji, tym razem UNESCO postanowiło rzucić nieco światła na sytuację afgańskich dziewcząt i kobiet. To, co najgorsze, to fakt, że każdy dzień bez edukacji niweczy postęp, jaki dokonał się w tym kraju od 2001 roku.

„Bardzo się cieszę, że podczas takich wydarzeń jak Międzynarodowy Dzień Edukacji organizowany przez UNESCO zwraca uwagę na problem ograniczonego dostępu do nauki wśród kobiet w Afganistanie. Chciałabym, abyśmy kiedyś żyli w świecie, gdzie każdy, niezależnie od miejsca urodzenia czy płci, będzie miał równe szanse na rozwój i edukację. Każda zdobyta namiastka wiedzy zwiększa bowiem poczucie własnej wartości oraz sprawia, że jesteśmy bardziej niezależni. W dzisiejszych czasach posiadanie przez każdego człowieka tych cech jest kluczowe, abyśmy żyli w zgodnym i szczęśliwym świecie” – dzieli się z nami nasza badaczka, Karolina Piętak-Jurczak.

„Żaden kraj na świecie nie powinien zabraniać kobietom i dziewczętom dostępu do edukacji. Edukacja jest powszechnym prawem człowieka, które należy szanować. Społeczność międzynarodowa ma obowiązek zapewnić niezwłoczne przywrócenie praw afgańskich dziewcząt i kobiet. Wojna z kobietami musi się skończyć” – mówi Dyrektor Generalna UNESCO Audrey Azoulay.

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 25 stycznia 2023, 09:23|Categories: Aktualności|Tags: , |