Dlaczego GaN jest TOP GaN? 😉 Wyjaśnia Jarosław Tarenko, młodszy specjalista: W naszej Grupie Badawczej  pracujemy z azotkiem galu, ponieważ ma lepsze parametry elektryczne od krzemu. Urządzenia oparte na azotku galu mogą być mniejsze, mniej się nagrzewać, a co za tym idzie, zużywać mniej prądu. 

W Łukasiewicz – IMiF pracujemy nad detektorami i źródłami promieniowania ultrafioletowego. Na czym dokładnie polega nasza praca? Projektujemy przyrządy tak, żeby spełniały konkretne wymagania, np. definiujemy kształt i wielkość elektrod. Następnie wykonujemy taki przyrząd w laboratorium o wysokiej czystości. Sam proces technologiczny może obejmować ponad 100 różnych operacji.

A co istotne, cały ten proces możemy wykonać w naszych laboratoriach. Następnie stworzony przyrząd poddajemy testom, aby sprawdzić, czy działa tak, jak powinien, po czym może już zostać przekazany do końcowego odbiorcy – słyszymy od dr. inż. Andrzeja Taube, który jest liderem obszaru przyrządów na bazie GaN w Grupie Badawczej kierowanej przez dr hab. Annę Szerling.

Czy wiecie, że ten związek chemiczny zrewolucjonizował oświetlenie, za co japońscy naukowcy otrzymali Nagrodę Nobla z fizyki w 2014 roku? A większość żarówek LED-owych jest dziś zbudowanych ze świecących diod z azotku galu – dodaje Kamila Ćwik.

Więcej w materiale filmowym na portalu NEWSERIA!

Podziel się ze znajomymi!