Po raz kolejny będziecie mogli zajrzeć do naszego świata od środka.
Czuła technika SIMS
Chcielibyście znaleźć ziarenko soli w basenie? To trudniejsze niż szukanie igły w stogu siana. A technika SIMS to potrafi! “Współczesna elektronika nie istniałaby bez SIMS” – uważa dr hab. Paweł Michałowski, który w filmie przybliża jej tajniki. (I nie, nie chodzi o kartę SIM do telefonu. Ani tym bardziej o Simsy, tę słynną grę, w której wcielamy się w daną postać i budujemy dom). Dowiedzcie się, dlaczego technika SIMS jest tak kluczowa w elektronice i dlaczego używa się jej do badania materiałów!
Historia polskich laserów
Czy wiecie, że historia polskich laserów ma ponad 50 lat? A wszystko zaczęło się w naszym Instytucie od prac prowadzonych przez prof. Bohdana Mroziewicza i jego fantastyczny zespół. Obejrzyjcie o tym, jak to się zaczęło i nad czym pracujemy teraz – w 2022 roku!
Grafen i Wiedźmin
Czy grafen może pomóc w walce z rakiem? A może rozprawić się z korozją? Tak! Grafen to potrafi! Może być wykorzystywany w medycynie, budownictwie i wielu innych dziedzinach. Dowiedzcie się, jakie konkretne znajduje zastosowania ten niezwykły dwuwymiarowy materiał! O tym opowie dr inż Adrian Chlanda AKA Wiedźmin.
Złoto i ceramika w elektronice
Ceramika to nie tylko naczynia, a złoto i srebro to nie tylko biżuteria. Dr Beata Synkiewicz-Musialska prosto z krakowskiego laboratorium wyjaśnia, do czego używane są wspomniane materiały w elektronice. Opowiada także o elastycznej ceramice!
Filmy będzie można obejrzeć TUTAJ i TUTAJ podczas Nocy Innowacji już w najbliższą sobotę!