🎗 Rokowania dla niektórych typów nowotworów złośliwych zlokalizowanych np. w mózgu lub trzustce są bardzo niskie. Szanse wyleczenia są określane na poziomie 2%-5%. Ta negatywna statystyka wiąże się z trudnością lub wręcz niemożnością skutecznej terapii tych nowotworów, ponieważ dostęp do nich jest niezwykle utrudniony. Dodatkowo, w normalnych warunkach, ze względu na wielkość cząsteczek leku, nie dociera on bezpośrednio do komórki przez co niekorzystnie oddziałuje również na zdrowe tkanki organizmu. Nasi badacze znaleźli jednak na to sposób!

Przedstawiamy Wam nasze opatentowane rozwiązanie, które w zasadniczy sposób może wpłynąć na skuteczność leczenia nowotworów. Opracowana sonda umożliwia aplikowanie leków bez konieczności operowania pacjenta, a to dlatego, że dostarcza cząsteczki leku bezpośrednio do wnętrza komórek. Mikrosonda działa na zasadzie elektroporacji, czyli oddziałuje na błonę komórkową polem elektrycznym o wysokim napięciu. W ten sposób błona komórkowa rozszczelnia się i powstają w niej mikropory, przez które substancje aktywne trafiają do wnętrza komórki.

Mikrosonda, jako jedyna na świecie, pozwala również na przeprowadzanie elektroporacji ograniczonych obszarów lub wręcz pojedynczych komórek w trudno dostępnych miejscach we wnętrzu organizmu, bez konieczności prowadzenia operacji na otwartym polu. Dzięki temu działa na TĘ KONKRETNĄ KOMÓRKĘ, co ma niebagatelne znaczenie przy terapiach przeciwnowotworowych, gdy dostarcza się do organizmu bardzo toksyczne substancje.

Sonda do elektroporacji wygląda jak grubszy włos o średnicy 0,4 mm i długości ponad 25 cm. Sonda zawiera kanał optyczny oraz dwie mikroelektrody o grubości 20 mikronów.

Badacze z naszego Instytutu nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa! Mikrosonda opracowana przez zespół prof. Ryszard Buczyński ma potencjał aplikacyjny również w genoterapii i immunogenoterapii przy wprowadzaniu fragmentów kwasów nukleinowych bezpośrednio do komórki.

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 11 października 2023, 15:26|Categories: Aktualności, Centrum Fotoniki|Tags: , , |