Który czasopismo jest w pierwszej piątce najczęściej cytowanych na świecie, z wynikiem ponad 734 000 w 2023 roku? I które oferuje autorom prestiżowe miejsce do publikacji badań, należy do rodziny Nature Portfolio i zapewnia otwarty dostęp?
To to samo czasopismo – Scientific Reports – w którym nasz młody naukowiec, Artur Dobrowolski, z Grupy Badawczej Technologie SiC, opublikował swój artykuł. Wraz z Jakubem Jagiełło, Beatą Pyrzanowską, Karoliną Piętak-Jurczak, Eweliną B. Możdżyńską i Tymoteuszem Ciukiem po raz kolejny udowodnili, że innowacyjne metody obrazowania materiałów to przyszłość!
Nasi naukowcy opisali w artykule PRISM: three-dimensional sub-diffractive phase-resolved imaging spectroscopic method | Scientific Reports (nature.com) opracowaną przez siebie nowatorską metodę obrazowania materiałów #PRISM, która pozwala na na tworzenie trójwymiarowych obrazów różnych rodzajów próbek – zarówno dwuwymiarowych i trójwymiarowych jak i hybrydowych i analizę struktury materiałów z niespotykaną dotąd dokładnością.
Metoda PRISM działa poprzez analizę wybranych modów aktywnych Ramanowsko, co pozwala na uzyskanie informacji o fazach materiałowych próbki. W tej metodzie wykrywa się specyficzne sygnały świetlne charakterystyczne dla różnych materiałów. Dane zbierane są w tzw. geometrii rozpraszania wstecznego – oznacza to, że światło, które uderza w próbkę, jest odbijane z powrotem w kierunku detektora. Cały pomiar wykonywany jest z wykorzystaniem światła o określonej długości fali – 532 nm – co jest typowe dla laserów zielonych. Innowacyjność metody polega na tym, że obrazowanie przestrzenne odbywa się na dwa sposoby:
• Tryb Bezpośredni wykorzystuje współczynnik tłumienia sygnału na dystansie, co pozwala na uzyskanie obrazu przestrzennego,
• Tryb Pośredni bazuje na bardziej subtelnych interakcjach światło-materia, takich jak wzmocnienie interferencyjne i absorpcja światła, co pozwala na szczegółową analizę wewnętrznych właściwości materiału.
Gratulacje dla całego zespołu i zachęcamy do przeczytania pełnego artykułu!