Dziś nie będziemy wybiegać za daleko w przyszłość, ale porozmawiamy o tym, co robimy tu i teraz w ramach utrzymywania sprawności fizycznej. Dlaczego? Bo dziś Światowy Dzień Sportu! Wielu z nas biega, ale czy wiecie że, ci z nas, którzy uprawiają bieganie, zwłaszcza sportowcy, naciskają na podłoże głównie przodostopiem? (A faza bezpodporowa trwa około 20% okresu kroku w biegu; to czas kiedy stopy nie dotykają w ogóle podłoża).
Oznacza to, że zwykle nie ma nacisku pięty w trakcie biegu lub jest ono małe. Uważajcie więc, aby nacisk piętą podczas biegu nie był za mocny, bo noga go nie zamortyzuje i doznacie kontuzji!
Jak można mierzyć nacisk stopy? Dzięki naszemu Ortopiezometrowi! Jest to wkładka pomiarowa, która posiada 8 czujników zamontowanych w miejscach odpowiadających anatomicznym częściom stopy. Można ją umieścić w dowolnym obuwiu sportowym. Jej grubość nie przekracza 4 mm, a w jednym z opracowanych rozwiązań ma ledwie 2 mm.
Co ciekawe, kalibracja czujników odbywa się jednorazowo w trakcie konstrukcji wkładki. Tym zasadniczo różni się od rozwiązań dostępnych na rynku; zwykle wymagają kalibracji co kilka pomiarów. Tak jest chociażby w przypadku innego podobnego systemu, który dodatkowo kosztuje bagatela 17 000 euro!
Wkładka opracowana przez naszych badaczy (na czele z dr hab. Ewą Klimiec) będzie nieporównywalnie tańsza, jak tylko trafi na rynek. Dzięki temu każdy z nas będzie mógł sam sprawdzić, czy nacisk jego stóp podczas biegania jest prawidłowy i w ten sposób będzie mógł uniknąć niepotrzebnego bólu. W końcu sport to zdrowie… i tak powinno pozostać!