Z końcem września dotarły do nas bardzo dobre wieści z Departamentu Biotechnologii i Chemii UPRP. Urząd Patentowy RP przyznał nam aż dwa patenty, których tematyka związana jest ściśle z technologią LTCC od lat rozwijaną przez nasz zespół w Łukasiewicz – IMiF.

Pierwszy z patentów dotyczy ceramiki o niskiej stałej dielektrycznej, która może znaleźć zastosowanie jako podłoże dla układów mikrofalowych. Do wykonania tego materiału wykorzystaliśmy boran cynku oraz tytanian magnezu. Materiał wykazuje kompatybilność z komercyjnymi pastami przewodzącymi na bazie srebra oraz niską przenikalność elektryczną w częstotliwościach THz.

Drugi z otrzymanych patentów przyznano autorskiej taśmie ceramicznej na mikrofalowych podłożach LTCC. Do wykonania opatentowanych folii stosowaliśmy krzemian cynku Zn2SiO4 z różnymi dodatkami, aby obniżyć temperaturę spiekania.

Oba patenty stanowią odpowiedź na stale rosnące zapotrzebowanie na materiały o niskiej przenikalności elektrycznej i niskiej temperaturze spiekania, odpowiednie do wykonania podłoży i obudów układów pracujących w wysokich częstotliwościach.

Takie podłoża mogą posłużyć jako komponenty do układów pracujących w wysokich częstotliwościach (również tych charakterystycznych dla sieci 5G oraz 6G).

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 24 października 2022, 09:55|Categories: Aktualności, Grupy Badawcze, Patenty, Technologia LTCC i Elektronika Drukowana|Tags: , , |