To, co widzicie na powyższym zdjęciu, to „tort urodzinowy” wykonany z grafenu płatkowego (a dokładnie ze zredukowanego tlenku grafenu). Dlaczego piszemy o tym dzisiaj? Żeby wspomnieć o Barbórce, tradycyjnym polskim święcie obchodzonym 4 grudnia, które jest głęboko zakorzenione w kulturze górniczej i upamiętnia wyzwania oraz ofiary ponoszone przez górników przy wydobywaniu zasobów naturalnych, takich jak węgiel. A skoro o węglu mowa… tak się składa, że ​​zarówno węgiel, jak i grafen płatkowy, który produkujemy w naszych laboratoriach, są oczywiście materiałami węglowymi.

Połączenie Barbórki i grafenu może zatem symbolizować pomost pomiędzy tradycją a innowacją. Grafen, jednowarstwowa struktura węgla, ucieleśnia niezwykłe właściwości, które rewolucjonizują różne gałęzie przemysłu, w tym górnictwo.

Przykład? Proszę bardzo: materiały na bazie grafenu można wykorzystać do opracowania zaawansowanego sprzętu bezpieczeństwa dla górników. Na przykład dodanie grafenu do sprzętu ochronnego mogłoby zwiększyć trwałość i odporność ogniową, zwiększając bezpieczeństwo górników pracujących w trudnych warunkach.

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 4 grudnia 2023, 15:06|Categories: Aktualności, Centrum Nanoelektroniki|Tags: , , , |