Decyzja polskiego rządu o wsparciu inwestycji półprzewodnikowych z 14.11.2023 jest kolejnym znaczącym krokiem ku wzmocnieniu cyberbezpieczeństwa i niezależności ekonomicznej Polski. Wraz z tą decyzją potencjalni inwestorzy otrzymali sygnał z Polski na gotowość wsparcia ich w ramach środków przeznaczonych na europejski ekosystem półprzewodników. Jednocześnie jest ona również sygnałem dla polskiego ekosystemu mikroelektronicznego dla rozwoju w dziedzinie nowoczesnych technologii oraz manifestuje potrzebę edukacji kadr dla odradzającego się przemysłu półprzewodnikowego.
„Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki jako jeden z interesariuszy tworzących system szkolnictwa wyższego i nauki deklaruje gotowość wsparcia wszelkich aktywności prowadzących do odbudowania polskiego przemysłu półprzewodnikowego” – komentuje Piotr Cywiński, Lider obszaru współpracy z zagranicą w Łukasiewicz – IMiF.
W pewnym sensie przemysł mikroelektroniczny powstanie na nowo na bazie nowoczesnych technologii, a kwota 1.5 MLD USD jest znaczącym zastrzykiem finansowym dla rozpoczęcia tego procesu. Powstający przemysł półprzewodnikowy będzie wymagał kolejnych etapów doinwestowania szczególnie w rozwój kadr i w utrzymanie jakości i ilości elementów do zapewnienia potrzeb lokalnego ryku.