Razem z Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie (Lider projektu), firmą KenBIT Sp. z o.o. i Creative Engineering będziemy realizować projekt ORCL (Optical-Radio Communication Link). Projekt, zgłoszony w ramach konkursu – RadLIR – ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej  “Mobilny system telekomunikacyjny wykorzystujący technologie FSO/RF do zastosowań wojskowych/RadLIR”, ma na celu rozwinięcie technologii bezprzewodowej transmisji danych w warunkach intencjonalnych i nieintencjonalnych zakłóceń.

Realizacja projektu ma przyczynić się do podniesienia zdolności bezpieczeństwa telekomunikacyjnego dla Sił Zbrojnych. Efektem będzie mobilny system telekomunikacyjny wykorzystujący innowacyjne technologie Free-Space Optical (FSO) oraz Radio Frequency (RF).  System ten będzie zdolny do transmisji dwóch różnych sygnałów fizycznych: optycznego i radiowego, przy minimalnej prędkości transmisji 20 Mb/s na odległość co najmniej 4 km. 

Projekt ORCL to kolejny, ważny krok w naszym zaangażowaniu w innowacje, rozwijanie zaawansowanych technologii i dostarczanie nowoczesnych rozwiązań dla potrzeb wojskowych.

Wierzymy, że wspólnymi siłami przyczynimy się do dalszego rozwoju nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla wojska. W tym celu wykorzystamy m.in. lasery kaskadowe (QCL) nowej generacji TQCL4 o wysokiej mocy i małej rozbieżności wiązki wytwarzane w Łukasiewicz – IMiF w grupie badawczej kierowanej przez Kamila Pierścińskiego Fotonika Podczerwieni.

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 1 lutego 2024, 12:22|Categories: Aktualności, Centrum Fotoniki, Projekty|Tags: , , , , |