To było radosne wydarzenie! Rondo tuż przy węźle komunikacyjnym Metro Młociny, tuż koło Huty Warszawa ma nową nazwę – symbol innowacji – Rondo Grafen.
Bardzo dziękujemy tym wszystkim, którzy z nami świętowali, a wszystkich zapraszamy do przeczytania relacji.
Nadanie rondu nazwy “Grafen” to nie tylko wyjątkowe wydarzenie dla stolicy, ale również świadomy wybór mający na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na potencjał grafenu.
Inicjatywa nadania nazwy rondu wyszła od Łukasiewicz – IMiF, który od ponad 10 lat prowadzi badania nad grafenem. Bliskość instytutu do ronda podkreśla znaczenie współpracy nauki z miastem i jej mieszkańcami w dziedzinie innowacji. Nadanie rondu nazwy Grafen jest wyrazem naszej wizji i nadziei na dynamiczny rozwój naukowy kraju, innowacje oraz postęp, a Instytut od ponad 10 lat rozwija tę technologię – podkreślił dyrektor Łukasiewicz – IMiF Piotr Guzdek dziękując za przybycie na to wydarzenie.
Razem z naszym dyrektorem wstęgę przecięli wiceminister Maria Mrówczyńska z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Grzegorz Pietruczuk Burmistrz Bielan i jego zastępca Włodzimierz Piątkowski, którzy jak podkreślają inspirują się słynną Doliną Krzemową i starają się na Bielanach stworzyć innowacyjne zagłębie miasta. Od dziś, jak zauważył Burmistrz, będzie ją można nazywać Doliną Grafenu.
Gratuluję panu dyrektorowi i całemu zespołowi badawczemu za podejmowany trud badań nad grafenem. Wiemy, że nie jest to łatwa materia, a w dodatku kosztowna, ale też bardzo przyszłościowa i wykorzystywana w różnych rodzajach technologii. Dzięki dzisiejszemu wydarzeniu upowszechniamy wiedzę i naukę. Tu podziękowania także dla Rady Dzielnicy i Miasta za akceptację nazwy „Grafen”, która nie jest oczywista jako nazwa własna skrzyżowania – podziękowała nam za inicjatywę Pani Minister.
Edukacja i Inspiracja: Rondo Grafen ma stanowić inspirację dla młodych ludzi do eksplorowania świata nauki i nowoczesnych technologii. Podkreśla również rolę społecznej odpowiedzialności nauki i edukacji, dążąc do rozszerzenia wiedzy na temat możliwości, jakie przed nami otwiera grafen.
Grafen – Materiał Wszechstronny: Odkrycie grafenu, materiału dwuwymiarowego o unikalnych właściwościach, było na tyle rewolucyjne, że jego odkrywcy zostali nagrodzeni Nagrodą Nobla. Instytut Łukasiewicz – IMiF nie tylko prowadzi badania nad grafenem, ale również oferuje innowacyjne produkty grafenowe, takie jak tlenek grafenu czy smary z dodatkiem grafenu, otwierając nowe możliwości dla przemysłu i nauki.