Rozwiązania do samoczynnej dezynfekcji powierzchni dotykowych

Projekt dotyczy rozwiązań do samoczynnej dezynfekcji powierzchni dotykowych konsoli bankomatów, domofonów i ekranów dotykowych z wykorzystaniem niechemicznych metod niszczenia wirusów i flory bakteryjnej.

Wirusy i bakterie występują na powierzchniach dotykowych zarówno w wyniku kontaktu z użytkownikami, jak też na skutek osadzania się patogenów zawartych w powietrzu. Konstrukcja panelu dotykowego z wykorzystaniem nowych, zaawansowanych wielowarstwowych ceramiczno-metalowych materiałów kompozytowych umożliwia cykliczne wytwarzanie warstwy zjonizowanej (tzw. „zimna plazma”) na powierzchni dotykanej przez użytkowników. Wytworzenie na powierzchni warstwy tzw. zimnej plazmy powoduje zniszczenie wirusów i flory bakteryjnej, zaś dotykanie tak zdezynfekowanej powierzchni nie jest szkodliwe dla człowieka.

Powierzchnia panelu dotykowego dezynfekuje się cyklicznie pomiędzy każdym użyciem, dzięki temu patogeny nie odkładają się na powierzchni.

Rozwiązania konstrukcyjne powstające w ramach projektu mogą być wykorzystane zarówno w przypadku paneli dotykowych, jak i klawiatur mechanicznych. Ponadto mogą być wykorzystane do konstrukcji paneli spełniających wymagania osób niewidomych i niedowidzących.

Co szczególnie istotne – nowe konstrukcje paneli dotykowych mogą być także wykorzystane w aparaturze medycznej diagnostycznej i zabiegowej pracującej w atmosferze o zwiększonym stężeniu patogenów. Konstrukcja nowoczesnego wielowarstwowego kompozytu umożliwia także wykonywanie obudów samodezynfekujących się.

Okres realizacji projektu: 01.09.2021-30.09.2023

Konsorcjanci:
Finansowanie:

Kontakt

Lider projektu:


Dr. inż

Krzysztof Zaraska

krzysztof.zaraska@imif.lukasiewicz.gov.pl

Dział Komercjalizacji
komercjalizacja@imif.lukasiewicz.gov.pl
tel. 22 548 77 17, 548 77 75