„Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę” – powiedział kiedyś Benjamin Franklin. I właśnie dlatego uczniowie warszawskich szkół odwiedzają zakłady pracy, gdzie zapoznają się z różnymi zawodami. Poznają nowoczesne technologie, strukturę organizacyjną oraz znaczenie współdziałania pracodawców i pracowników.

A to tylko kilka z celów projektu pod hasłem „Sięgnij po więcej” zainicjowanego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. Tak się składa, że bierzemy w nich udział. W związku z tym pod koniec listopada oraz w grudniu nasz Instytut odwiedzili uczniowie sześciu warszawskich szkół podstawowych:

– Szkoła Podstawowa nr 53 im. Mariusza Zaruskiego,

– Szkoła Podstawowa nr 139 im. Ludwiki Wawrzyńskiej,

– Szkoła Podstawowa nr 132 im. Sándora Petőfiego,

– Szkoła Podstawowa nr 150 im. Walerego Wróblewskiego,

– Szkoła Podstawowa nr 75 im. Marii Konopnickiej,

– Szkoła Podstawowa nr 63 im. Zawiszy Czarnego.

Oto, co usłyszeliśmy po wizycie nastolatków w naszych laboratoriach:

„Dosłownie wszystko było niesamowicie ciekawe, i mikroskopy elektronowe, i normalne. Wszystko”.

„Bardzo się cieszę, że zostałam wytypowana. Mnie się najbardziej podobało to, w jaki sposób zostało wszystko opowiedziane, bo na naszym poziomie, czyli w ósmej klasie, rozumieliśmy, o co chodzi”.

„Mnie się w ogóle cała wycieczka podobała. (…) To duże laboratorium, pan opowiadał o różnych rzeczach, to bardzo ciekawe było. Mogliśmy zobaczyć różne procesy, jak np. się robią czipy komputerowe”.

W styczniu 2023 r. kolejni uczniowie odwiedzą laboratoria Łukasiewicz – IMiF. Już nie możemy się doczekać ich wizyty!