IP nie oznacza tylko adresu IP, to także skrót, za którym kryje się własność intelektualna. A dziś akurat obchodzimy Światowy Dzień Własności Intelektualnej.

Czy wiecie, że ochrona własności intelektualnej jest kluczowa w naszej branży? W końcu nie chcemy, aby nasi badacze stracili efekty swojej pracy, a lata spędzone w laboratoriach poszły na marne. Prawdę mówiąc, IP jest ważne dla nas wszystkich, nie tylko dla naukowców – pamiętacie historię o początkach Facebooka? Cóż, warto mieć ją w pamięci.

„Najczęstsze formy ochrony to patenty i znaki towarowe – mówi nasza ekspert ds. własności intelektualnej – Hanna Toczko. „Dlaczego warto patentować?” – kontynuuje. „Aby zabezpieczyć swoje innowacyjne i konkurencyjne rozwiązania, które dzięki ochronie mogą zostać skomercjalizowane np. w postaci licencji. Takie działanie pozwala pozyskiwać środki na kolejne badania i rozwój posiadanej technologii. Ponadto patent daje właścicielowi prawa monopol rynkowy na daną technologię, wzmacnia jego pozycję na rynku i pozwala zwiększyć jego konkurencyjność na tle pozostałych podmiotów zajmujących się daną branżą technologiczną” – dodaje.

Dlatego właśnie w zeszłym roku złożyliśmy wniosek o przyznanie poniższych dwóch znaków towarowych w celu ochrony naszych dwóch marek (które są już w pełni chronione):

  • G-Flake – znak ten został stworzony specjalnie z myślą o naszym flagowym produkcie, tj. grafenie płatkowym. Dzięki temu nasza oferta produktowa wyróżnia się na tle innych, może budować wśród konsumentów poczucie gwarancji dobrej jakości produktu i poszerzać kręgi konsumentów.
  • Predom – znak zaprojektowany specjalnie z myślą o naszym oddziale. Ma przyczynić się do większej rozpoznawalności naszej marki na rynku. Co więcej, nie tak dawno logo zostało docenione za swój dizajn!

Oba wyżej wymienione znaki towarowe zgłosiliśmy zarówno na terenie Unii Europejskiej, jak i w Wielkiej Brytanii.

Oprócz powyższych znaków naszym głównym zadaniem jest ochrona innowacyjnych rozwiązań objętych ochroną patentową, poniżej dwa ostatnie przykłady:

Pat. 240956 pt. „Lakier wodorozcieńczalny z dodatkiem tlenku grafenu o właściwościach antykorozyjnych”. Patent jest współdzielony z Wojskową Akademią Techniczną i Łukasiewicz – WIT. TO efekt wspólnej współpracy. Dzięki niej mogą rodzić się wyjątkowe i nowoczesne pomysły!

EP3098198 pt. “Production method of graphene foil with a pre-defined number of graphene layers”. W przypadku powyższego patentu zdecydowaliśmy się także na rozszerzenie ochrony patentowej na inne kraje Unii Europejskiej w celu szerszej ochrony naszego rozwiązania. Możliwość rozszerzenia ochrony patentu daje nam możliwość zabezpieczenia naszego innowacyjnego rozwiązania w krajach, w których prężnie rozwija się dana technologia, dzięki czemu stajemy się konkurencyjni na rynku, a także zyskujemy możliwość skomercjalizowania patentu nie tylko w Polsce, ale także za granicą!

Jeśli ten temat wydał Wam się interesujący, napiszcie do nas, bo tak się składa, że możemy Was w tym zakresie przeszkolić.

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 26 kwietnia 2023, 09:07|Categories: Aktualności|Tags: , |