Nie Tytus, Romek i A’Tomek, ale równie głodni wiedzy nasi badacze Kamil Kaszyca i Grzegorz Kuderski wzięli udział w tegorocznej edycji Letniej Międzynarodowej Szkoły Termoelektrycznej na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (AGH), gdzie mieli okazję poznać najnowsze trendy w badaniach nad rozwojem materiałów termoelektrycznych.

Międzynarodowa Konferencja Termoelektryczna, w ramach której odbyła się Letnia Szkoła Termoelektryczna to coroczne wydarzenie o międzynarodowym zasięgu, które przyciąga wybitnych naukowców z całego świata. W tym roku swoje prelekcje mieli między innymi eksperci z Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych oraz Chin, którzy podzielili się swoim doświadczeniem i wiedzą w zakresie modelowania, wytwarzania, charakteryzacji oraz zastosowania materiałów półprzewodnikowych.

Wśród tegorocznych gości uwagę przykuł Artur B. Chmielewski, znany z pracy w NASA Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii i swojego zaangażowania w liczne działania badawcze oraz popularyzujące naukę.

Łukasiewicz – Institute of Microelectronics and Photonics, dzięki zaangażowaniu swoich naukowców w takie inicjatywy, umacnia swoją pozycję lidera badań nad materiałami termoelektrycznymi dla energetyki w Polsce i otwiera jednocześnie nowe możliwości współpracy z czołowymi ośrodkami badawczymi na świecie.

Kamil Kaszyca i Grzegorz Kuderski specjalizują się w technologii Spark Plasma Sintering (SPS). Ta zaawansowana technika pozwala na tworzenie materiałów o wysokiej efektywności konwersji energii cieplnej na elektryczną, czyli przekształcają ciepło odpadowe w energię elektryczną.
Ich prace są częścią projektu COTEG, którego liderem jest Kamil. W projekcie wytwarzane są moduły termoelektryczne, dzięki którym możemy przekształcać ciepło odpadowe w energię elektryczną przyczyniają się do bardziej zrównoważonego wykorzystania zasobów energetycznych.

* tata Artura B. Chmielewskiego to “Papcio Chmiel” znany twórca popularnej polskiej serii komiksowej “Tytus, Romek i A’Tomek”, do której nawiązaliśmy.

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 5 lipca 2024, 15:40|Categories: Aktualności|Tags: , , , , |