Wczoraj dowiedzieliśmy się, że Nokia zainaugurowała utworzenie laboratorium 6G w Indiach. Ale pełne wdrożenie 6G przewiduje się dopiero pod koniec dekady, w końcu technologia ta jest w fazie badawczo-rozwojowej… nie tylko u Nokii, także w naszym Instytucie! Nasi badacze, w tym Krzysztof Szostak, Dorota Szwagierczak, Beata Synkiewicz-Musialska i Jan Kulawik podejmują próby otrzymania nowych ceramicznych materiałów podłożowych o niskiej przenikalności elektrycznej w częstotliwościach terahercowych, odpowiednich do zastosowania np. dla systemów komunikacji 6G.

Miło nam poinformować, że plakat Krzysztofa Szostaka na temat ceramiki opartej na obiecującym nowym materiale ULTCC (Ultra Low Temperature Cofired Ceramics) – Li2WO4 – został doceniony na konferencji IMAPS 2023 Poland Chapter. Nasz naukowiec otrzymał jedną z nagród za najlepszą prezentację podczas sesji plakatowej wśród młodych badaczy. Przedstawił bowiem charakterystykę składu fazowego oraz mikrostrukturę nowo powstałego materiału, a także jego właściwości elektryczne, fizyczne i mechaniczne.

Poza naszym zespołem z Łukasiewicz – IMiF w badaniach brał udział również dr hab. inż. Norbert Pałka, profesor Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, który był odpowiedzialny za przeprowadzenie pomiarów właściwości dielektrycznych w wielkich częstotliwościach.

PS Choć temat prezentowany bezpośrednio na konferencji nie został jeszcze opublikowany, była to kontynuacja badań prowadzonych wcześniej przez naszych badaczy, których efektem jest ta oto publikacja w renomowanym czasopiśmie „Journal of Advanced Ceramics”: https://doi.org/10.26599/JAC.2023.9220701

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 10 października 2023, 09:51|Categories: Aktualności, Centrum Materiałów Funkcjonalnych|Tags: , |