Quo vadis polska mikroelektroniko i fotoniko? W zeszłym tygodniu odbyliśmy „pierwszą randkę” z Intelem – bardzo udaną, trzeba dodać. Zorganizowany przez Łukasiewicz – IMiF dwudniowy warsztat Intel-Łukasiewicz był wydarzeniem historycznym – wyruszyliśmy w podróż ku otworzeniu nowego rozdziału w jednoczeniu ekosystemu mikroelektroniki w Polsce. Celem warsztatu było zbadanie możliwości współpracy między polskimi organizacjami badawczymi a firmą Intel lub innymi europejskimi producentami półprzewodników oraz zaprezentowanie potencjału polskiej mikroelektroniki, w tym półprzewodników o szerokim zakresie pasma.
Więcej randek, więcej współpracy
Jak to zwykle bywa na pierwszych randkach, zaiskrzyło, warsztat Intel-Łukasiewicz rozbudził w nas pragnienie intensywniejszej współpracy. Potencjał jest ogromny i możemy wspólnie stworzyć coś wyjątkowego. I o to właśnie chodzi w przypadku współpracy, słowo to było zresztą odmieniane na wszystkie sposoby podczas spotkania.
„Intel działa na wszystkich kontynentach. Ostatnie doniesienia Intela o budowie nowych zakładów produkcyjnych w Niemczech i Polsce oraz w stanie Ohio pokazują wolę naszego prezesa, Pata Gelsingera, w zakresie ponownego zbalansowania globalnego łańcucha dostaw półprzewodników i zwiększenia obecności produkcji półprzewodników zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie” – podkreślił ekspert Intela, Robert Chau.
Piotr Cywiński z Łukasiewicz – Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki: „Duże inwestycje Intela w Polsce z pewnością wytworzą sieć podwykonawców, a następnie rozwiną cały system pod względem technologii i doświadczenia zawodowego”.
Polskie firmy i uniwersytety obfitują w talent, eksperckość i innowacyjne pomysły. Dostępne zasoby są naprawdę imponujące, ale pozostają niewykorzystane. Podjęliśmy pierwszy krok w kierunku odblokowania tego potencjału. Aby ta podróż osiągnęła swój pełny potencjał, niezbędne jest znaczące zwiększenie inwestycji w mikroelektronikę i fotonikę w Polsce. Sektor mikroelektroniki stanowi podstawę przyszłości opartej na technologii, którą budujemy, i polscy decydenci muszą przeznaczyć znaczne zasoby na ten przemysł. Układy scalone uważane są za ropę przyszłości, w końcu!
Warsztat Intel-Łukasiewicz podkreślił pilną potrzebę zabezpieczenia finansowania i zasobów, które pozwolą nam stworzyć nowy, zaawansowany przemysł w Polsce. Kontynuujmy naszą inicjatywę, prowadźmy rozmowy, i współpracujmy, aby stworzyć przyszłość, w której Polska będzie błyszczeć na światowej scenie mikroelektroniki.
Nie możemy się już doczekać kolejnej randki!