Czy wiecie, jak sprawić, by grafit zaświecił jak żarówka? I co sprawia, że światło lasera zielonego jest lepiej przez nas widoczne niż lasera czerwonego? Licealiści z Bednarskiej Szkoły Realnej i III LO dla Dorosłych już wiedzą.

W ostatnim tygodniu w ramach naszego projektu ESSA odwiedziliśmy dwa warszawskie licea. W trakcie lekcji, którą mieliśmy okazję poprowadzić, wszyscy razem przyjrzeliśmy się światłu z bliska, by poznać lepiej to jedno z najbardziej fascynujących zjawisk, które otacza nas na co dzień.

Mówiliśmy o świetle słonecznym i świetle z żarówki jako źródłach światła rozproszonego oraz o laserze i tym skąd się bierze jego moc. O niezwykłych zastosowaniach laserów oraz o tym, co jest niezbędne do jego stworzenia, opowiadała Anna Szerling.

Z kolei doświadczenie z „żarówką domowej roboty”, które przeprowadził Wawrzyniec Kaszub, polegało na pokazaniu, co dzieje się z grafitem od ołówka, wówczas gdy przepływa przezeń prąd elektryczny. Podobne rozwiązanie było pierwszym, które zaproponował Thomas Edison w swojej żarówce! Wprawdzie mimo ograniczenia dostępności tlenu, co mocno skraca życie „włókna naszej żarówki”, świecenie jest dobrze widoczne i trwa ponad minutę!

Thomas Edison opatentował swoją żarówkę. W ramach projektu ESSA podzieliliśmy się więc również ważnymi informacjami dotyczącymi własności intelektualnej… Od pomysłów do miliardów… dolarów. Żyjemy w erze, gdzie kreatywność i innowacje odgrywają kluczową rolę. Wspólnie z licealistami rozwinęliśmy świadomość na temat praw autorskich, patentów i innych aspektów związanych z twórczością umysłową.

Dlaczego ochrona intelektualna jest niezwykle istotna? Bo każdy z nas ma potencjał do stworzenia czegoś wyjątkowego i wartościowego! Podczas prezentacji nasza prawniczka Hanna Toczko-Beczała skupiła się na zastrzeganiu znaków towarowych i patentowaniu pomysłów, które z czasem okazały się warte miliony, jak np. marka, jaką jest Star Wars.

To dopiero początek naszych spotkań w liceach – mamy nadzieję, że każde z nich stanie się inspiracją do odkrywania nowych obszarów nauki i zachęci Was do rozwijania Waszych pasji. Gotowi do odkrywania światła i tajemnic intelektualnych?

 

Podziel się ze znajomymi!