W ciągu ostatnich 20 lat wartość wymiany handlowej między Polską a Koreą wzrosła ponad 20-krotnie, by w samym tylko 2022 roku przynieść około 9 miliardów dolarów. To pokazuje, jak dobrze rozwinęły się ostatnio nasze relacje gospodarcze. Dlatego podczas Forum Gospodarczego Polska-Korea Prezydent Republiki Korei Suk Yeol Yoon nazwał Polskę bramą dla firm koreańskich do wejścia na rynek Unii Europejskiej oraz partnerem strategicznym w Europie Środkowo-Wschodniej.
Forum Korea-Polska dało przedstawicielom Łukasiewicz – Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki niepowtarzalną okazję udziału w panelu eksperckim „The Age of AI – Cutting-edge Technology Cooperation – in the quest for the Bleeding Edge” poświęconym zagadnieniom w dziedzinie informatyki, sztucznej inteligencji (AI) i technologii kosmicznych.
W panelu Sangyoung OH, przedstawiając Comarch Korea, podkreślił jeden z największych atutów firmy, czyli umiejętność szybkiego dostosowywania się do nowych wyzwań i wykorzystywania pojawiających się szans. Z tej perspektywy projekty sieci 5G są dla firmy niezwykle interesujące.
Podobnie Jae IL SON z Hanwha Aerospace zauważył, że zapewnienie możliwości zabezpieczania satelitów jest niezwykle ważne w obecnych czasach. W przestrzeni kosmicznej drzemie ogromny potencjał, nie tylko w zakresie nauki i technologii, ale także w zakresie wytwarzania różnych produktów. Zaznaczył, że Polska może być zainteresowana współpracą ze względu na plany dotyczące stworzenia w Polsce centrum naukowo-badawczego na rzecz rozwoju przemysłu lotniczego.
Nam trudno było inaczej niż z zachwytem zareagować na plany Hanwha Aerospace, ponieważ Sieć Badawcza Łukasiewicz dąży do ścisłej współpracy z przemysłem koreańskim w zakresie zaawansowanych technologicznie rozwiązań awionicznych oraz komponentów mikroelektronicznych i fotonicznych dla przemysłu lotniczego.
Również Paweł Leszcz z VIGO Photonics odniósł się do przemysłu kosmicznego, opisując doświadczenia firmy we współpracy z NASA w zakresie detektorów IR do systemu monitoringu środowiska na pokładzie statku kosmicznego Orion.
Dodajmy, że Piotr Cywiński zwrócił uwagę na chęć współpracy Łukasiewicza z najlepszymi ośrodkami akademickimi i firmami w Korei. Proponowany model współpracy opiera się na trzech filarach. Pierwszy filar to wspólne projekty high-tech. Innym jest organizowanie wspólnych grup ekspertów badawczych w celu skupienia ich uwagi na szczególnie ważnych tematach społeczno-ekonomicznych. Trzecim filarem jest wymiana naukowców między środowiskiem akademickim a przemysłem w celu zbudowania udanej współpracy i rozwoju silnych gałęzi przemysłu zaawansowanych technologii.
Geopolityczne znaczenie Polski stwarza liczne możliwości handlu i rozwoju w regionie, w tym wspólne projekty związane z odbudową Ukrainy. W tym zakresie znaczenie współpracy między Polską a Koreą podkreślił prezes Kakaomobility.