O wadze obronności, istnienia odpowiednich systemów, technologii, mieliśmy okazję przekonać się w ostatnich dniach. Właśnie zakończyła się VII EDYCJA KONFERENCJI OPTOELEKTRONICZNEJ. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem „Optoelektronika kluczową technologią bezpieczeństwa w nowej rzeczywistości”.
Czy wiecie, że opracowywane w Łukasiewicz – IMiF rozwiązania optoelektroniczne i fotoniczne mają kluczowe znaczenie dla rozwoju nowoczesnych technologii, w tym dla sektora obronności? Rozwiązania bazujące na własnych opracowaniach (materiałach, przyrządach i technologiach) decydują o przewadze konkurencyjnej na rynku. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w zakresie tzw. podczerwieni, gdzie tworzone technologie nie są łatwo dostępne komercyjnie, a niektóre, dla zastosowań w obronności, wręcz niedostępne.
Dr inż. Piotr Guzdek, Zastępca Dyrektora ds. badawczych w Łukasiewicz – IMiF: “Osiągnięcia polskiej fotoniki są na poziomie światowym i realizujemy projekty, które wpisują się w główne trendy rozwoju fotoniki. (…) Mimo tak dobrej kondycji fotoniki w Polsce, zagrożeniem jest ograniczona liczba wykwalifikowanej kadry oraz niewystarczające środki na inwestycje infrastrukturalne w tym obszarze”.
Tematyce konferencji poświęcony był:
otwierający ją panel dyskusyjny „Rola optoelektroniki w nowej rzeczywistości”, w której brał udział Dyrektor ds. badawczych w naszym Instytucie – dr Piotr Guzdek.
a także wystąpienie w panelu prezentacyjnym „Optoelektronika kluczem do bezpieczeństwa Państwa” dra inż. Kamil Pierściński z Grupy Badawczej Fotonika Podczerwieni.
Konferencja Optoelektroniczna organizowana jest przez PCO S.A. przy współudziale Wojskowej Akademii Technicznej, Związku Pracodawców Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki oraz Politechniki Warszawskiej.