Czy wiesz, że typowe wymiary kwantowego laseru kaskadowego to 2-4 mm długości i 0.5 mm szerokości, czyli mniej więcej tyle, ile mierzy komar? Promień lasera kaskadowego może być odczuwalny i jest groźny, zwłaszcza dla oka.
Kwantowe lasery kaskadowe (QCL) to półprzewodnikowe źródła promieniowania podczerwonego z zakresu średniej podczerwieni 3-24µm do zakresu terahercowego 60-300µm. Wytwarzane przyrządy pracują w temperaturze pokojowej impulsowo, a także na fali ciągłej. Tworzymy kwantowe lasery kaskadowe na zakres średniej podczerwieni: 4.5-14 µm oraz zakres terahercowy.
Atuty laserów QCL to bardzo szeroki zakres długości fal, kompaktowość i łatwość sterowania. Główną zaletą jest możliwość płynnej zmiany długości fali emisji w bardzo szerokim zakresie długości fal przy użyciu tych samych materiałów poprzez regulację grubości warstw w obszarze aktywnym lasera. Urządzenia te są doskonałym źródłem światła do zastosowań w zakresie średniej i dalekiej podczerwieni, takich jak analiza gazów molekularnych i spektroskopia absorpcyjna.
Lasery kaskadowe znajdują zastosowanie w wielu gałęziach gospodarki. Najczęściej wykorzystywane są w takich branżach jak:
– obronność i bezpieczeństwo,
– monitorowanie środowiska,
– medycyna,
– komunikacja,
– przemysł.