Czy Azja jest centrum badań w dziedzinie Fotoniki?
Z pewnością podczas Conference on Lasers and Electro-Optics (CLEO-PR) gdzie przez 4 dni eksperci z dziedziny fotoniki i optoelektroniki mają okazję skonfrontować swoje dokonania i rozwiązania z najnowszą wiedzą, uczestniczyć w sesjach i naukowych dyskusjach, a także nawiązać współpracę z ośrodkami naukowymi z obszaru Azji i Australii.
Wybór tej konferencji nie jest więc przypadkowy, a udział naszych naukowców w tym prestiżowym wydarzeniu to możliwość zaprezentowania wyników badań. które prowadzone są w Łukasiewicz – Instytucie Mikroelektroniki i Fotoniki w ramach międzynarodowych projektów.
– Wybraliśmy edycję azjatycką, ponieważ od kilku lat obserwujemy przeniesienie centrum badań w dziedzinie fotoniki w rejon Pacyfiku. To tutaj powstaje najwięcej nowych prac w dziedzinie fotoniki, a na konferencji CLEO-PR prezentowane są po raz pierwszy najlepsze wyniki grup badawczych z tego regionu. – przekonuje Ryszard Buczyński, lider GB Technologie i Systemy Światłowodowe i Kwantowe, który swoje wystąpienie będzie miał już 5 sierpnia.
Profesor Buczyński zaprezentuje wyniki prac badawczych nad możliwością zastosowania druku szkła 3D do wytwarzania optyki włóknistej „3D Glass Printing of Preforms for Development of Highly Nonlinear Microstructured Fibers”, pokazując, że choć technologia druku szkła jest absolutną nowością i nie jest jeszcze dostępna komercyjnie, to jest już wystarczająco dojrzała, aby drukować preformy światłowodów i gradientowe elementy mikrooptyczne.
Dwie godziny później na konferencyjną scenę wejdzie Rafał Kasztelanic i zaprezentuje swoje badania, koncentrując się na nowoczesnych czujnikach światłowodowych, które mają szerokie zastosowania biomedyczne. Swiatłowody D-shape to nowa platforma czujnikowa do zastosowań biomedycznych rozwijana w IMIF oraz u partnerów w ramach projektu NCBR Techmatstrateg ASTACUS. Tytuł wystąpienia to „Lossy Mode Resonance Sensor Based on the Directly Drawn D-shape Fiber”
A co jeszcze czeka na tych, którzy w konferencji wezmą udział?
Blisko 1000 wystąpień, obejmujących takie tematy jak lasery wysokiej mocy i energii, systemy i sieci komunikacji optycznej, biofotonika i jej zastosowania, czujniki optyczne, systemy wyświetlania i obrazowania oraz wiele spotkań z badaczami z czołowych ośrodków jak m.in. Advanced Photonics Research Institute, Osaka Univeristy, KAIST lub Research Institute w Gwangju, którzy zajmują się m.in. budową laserów światłowodowych.
Więcej w naszych mediach społecznościowych.