Polsko-Niemiecka konferencja BRIDGE CONFERENCE 2023 nie przez przypadek została zorganizowana w pałacu w Krzyżowej, w obiekcie mającym historyczne znaczenie, będącym symbolem współpracy polsko-niemieckiej. W tej pięknej scenerii odbyło się spotkanie środowisk naukowych i przemysłowych. Wiele mówiło się o zacieśnianiu współpracy dotyczącej:

– technologii w bezpieczeństwie publicznym,

– ochrony zdrowia i żywności,

– mikro i nanoelektroniki,

– transformacji energetycznej i gospodarce obiegu zamkniętego.

Sesję powitalną uświetnił minister W. Murdzek. Następnie prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz A. Dybczyński, podczas wystąpienia na sesji powitalnej, rzucił wyzwanie naszym niemieckim partnerom, oferując finansowanie dla liderów grup badawczych realizujących wspólne projekty. Wyzwanie podjął prof. Lothar Kroll (TU Chemnitz, Fraunhofer-Gesellschaft), obiecując przyspieszenie działań w pozyskiwaniu środków przez stronę niemiecką.

Co było dalej? Zarówno polskie, jak i niemieckie ośrodki naukowe prezentowały swoje dokonania i plany na badania rozwojowe i wdrożenia. W panelu dotyczącym mikro i nanoelektoniki dużo mówiło się o sensoryce opartej na technologii MEMS, laserach QC i nie tylko. (Czyli naszych technologiach).

Warto nadmienić, jako smaczek, że prof. Piotr Rojek z Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu barwnie opowiedział o historii Organów Michaela Englera Młodszego Bazyliki pw. św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu jako przykładzie humanizacji techniki.

Skoro już jesteśmy przy muzyce – nie obyło się bez oprawy muzycznej. Uczestnicy konferencji mieli wielką przyjemność wysłuchać Koncertu Wiedeńskiego w wykonaniu kwartetu smyczkowego. Konferencja wypadła śpiewająco!

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 4 lipca 2023, 13:56|Categories: Aktualności|Tags: , |