“Jeśli chodzi o Łukasiewicz – IMiF, to instytut o wielkim sercu, który prowadzi badania wysokiej jakości i innowacje o wpływie globalnym” – dziękujemy Graphene Flagship za tak miłe słowa! Tak zaczyna się na stronie naszego partnera informacja o naszych aukcjach charytatywnych dla WOŚP: „Łukasiewicz – IMiF, jeden z kluczowych partnerów Graphene Flagship w Polsce, zbadał niedawno nowatorską aplikację dla grafenu: charytatywność”, a potem autorzy tych słów przechodzą do części o naszych sercach z grafenem G-Flake®, który zastąpił emalię w biżuterii. Dlaczego wzięliśmy udział w WOŚP? Cóż, po pierwsze dobrze jest pomagać, ale był też inny powód…
„Temat tegorocznego Wielkiego Finału WOŚP – pokonanie sepsy – jest również bliski sercu jednego z badaczy zaangażowanych w inicjatywę charytatywną Łukasiewicz – IMiF. Dr Adrian Chlanda, który podarował grafen do biżuterii, zachorował na sepsę jako niemowlę, stąd nieobca mu idea walki z chorobą, która według Światowej Organizacji Zdrowia jest przyczyną jednego na pięć zgonów na całym świecie.
„Wtedy – prawie 40 lat temu – ta diagnoza była równoznaczna z wyrokiem śmierci” – mówi dr Chlanda. „Jednak przeżyłem; a dziś jestem Liderem Grupy Badawczej Grafenu Płatkowego, dzięki czemu mam szansę zmieniać świat. Szczególnie interesują mnie biomedyczne zastosowania grafenu płatkowego. Grafen to niesamowity materiał, a jego potencjał w zakresie opracowywania nowatorskich urządzeń zdrowotnych jest niezwykle ekscytujący”.
Dziękujemy, Doktorze Chlando!