W Łukasiewicz – IMiF wiemy, jak ważne jest planowanie i oszczędzanie energii – zarówno w gospodarstwie domowym, jak i w instytucjach badawczych. W ramach środków KPO realizujemy działania, które pomagają nam zmniejszać zużycie energii. Jednym z nich jest wymiana sprzętu badawczego.
Pierwsze urządzenia dotarły już do Laboratorium Materiałów Inteligentnych naszego Instytutu. To aparatura, która pozwoli na dostosowanie procesów wytwarzania proszków i granulatów luminescencyjnych do dedykowanych aplikacji, nakładanie warstw metodą powlekania obrotowego i analizę powierzchni wytwarzanych materiałów i powłok:
- młyn planetarno-kulowy Fritsch Pulverisette 6 – do mielenia odczynników i rozdrabniania materiałów po syntezie,
- piec muflowy FCF 12 SHM firmy Czylok – niezastąpiony w syntezach materiałów,
- wytrząsarka wibracyjna ANALYSETTE 3 Spartan Fritsch – umożliwia precyzyjne rozdzielenie frakcji proszków o różnej wielkości,
- wyparka próżniowa RE 100-Pro Chemland – idealna do wytwarzania granulatów.
- spin coater POLOS-SPIN150x-NPP – do nanoszenia cienkich warstw.
- mikroskop cyfrowy Keyence VHX-X1 – nowy standard w precyzyjnych obserwacjach.
I to dopiero początek! Już wkrótce będziemy mieli okazję przetestować komorę rękawicową od firmy Hoger, a możliwości charakteryzacji optycznej i fotometrycznej Grupy Materiałów Inteligentnych zostaną wzbogacone o spektrofluorymetr FS5 Edinburgh Instruments i spektrogoniometr.
Takie wsparcie znacząco przyspieszy i wzbogaci procesy badawcze, co w przyszłości, mamy nadzieję, doprowadzi do powstania przełomowych rozwiązań w wielu dziedzinach nauki i inżynierii. Otworzy drogę do innowacji.