Tlenek grafenu G-Flake® (GO) wykorzystano do wytworzenia papieru grafenowego. Następnie dodano do niego włókna węglowe, aby wzmocnić jego właściwości mechaniczne.

Co dalej?

Wyniki badań przeprowadzonych przez naszych naukowców jednoznacznie wykazały, że płatki tlenku grafenu G-Flake® mają grubość zaledwie około 1,26 nm. (Dla porównania: cząsteczki wirusów mają od 18 nm średnicy). Co więcej, zbadane materiały charakteryzują się ujemnym współczynnikiem rozszerzalności cieplnej… ale nawet niewielki dodatek włókien węglowych może znacznie obniżyć współczynnik rozszerzalności cieplnej, co oznacza, że papier GO wzmocniony włóknem węglowym jest znacznie mniej wrażliwy na zmiany temperatury!

Papier G-Flake® GO uzyskano zgodnie z procedurą naszego patentu pt. „Method of preparing graphene paper” EP2842910B1 opracowanego w Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki.

Charakterystykę G-Flake® GO i papieru G-Flake® GO badacze przeprowadzili przy użyciu technik takich jak SEM, AFM, analiza elementarna, analiza termiczna (DSC/TG) i DMA. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z publikacją: doi.org/10.1016/j.carbon.2023.02.009 lub skontaktuj się z jej autorami.

PS Opisane w artykule wyniki zebrano we współpracy z Grupą Badawczą Materiały dla Energetyki, Zespołem Biomateriałów Politechniki Warszawskiej oraz Wojskową Akademią Techniczną w Warszawie.

Papiery G-Flake® GO i G-Flake® GO można nabyć na naszej nowej stronie z grafenem: www.gflake.shop/

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 28 lutego 2023, 14:39|Categories: Aktualności, Centrum Nanotechnologii, Publikacje|Tags: , , |