Dr inż. Tymoteusz Ciuk obchodzi 11-lecie aktywności naukowej, nasi młodzi naukowcy – Artur Dobrowolski i Jakub Jagiełło – 5-lecie przygody z grafenem, a Göteborg 400 lecie nadania praw miejskich. To wspaniały moment, by świętować!
Oficjalnie okazją do wspólnej celebracji jest 10-lecie europejskiego projektu flagowego Graphene Flagship i odbywająca się w Göteborgu najważniejsza konferencja grafenowa – Graphene Week 2023. Publika jest imponująca, bo w wydarzeniu bierze udział 500 naukowców z całego świata i kilkanaście firm.
W projekcie Graphene Flagship od samego początku biorą udział naukowcy z Łukasiewicz – IMiF, a ostatni raz w Göteborgu gościli podczas Graphene Week 2014. Przez ten czas wiele się zmieniło. Tymoteusz Ciuk podczas wydarzenia podsumuje rozwój polskiej technologii grafenu epitaksjalnego i jego zastosowań. Wystąpi z prezentacją pt. „Graphene on Silicon Carbide Platform for Magnetic Field Detection under Extreme Temperature Conditions and Neutron Radiation”.
To dojrzała platforma materiałowa i przyrządowa oparta na grafenie epitaksjalnym na węgliku krzemu, mająca potencjał aplikacyjny w technologiach wojskowych i przemyśle energetycznym.
Jeśli nie możecie zobaczyć wystąpienia dra Tymoteusza Ciuka na żywo, tutaj znajdziecie prezentację: www.researchgate.net/publication/372770061_Graphene_on_Silicon_Carbide_Platform_for_Magnetic_Field_Detection_under_Extreme_Temperature_Conditions_and_Neutron_Radiation
Wkrótce platforma będzie także dostępna komercyjnie pod marką, którą hucznie ogłosimy na jesieni tego roku! Będzie to już druga marka grafenowa Łukasiewicz – IMiF po słynnym G-Flake®.
Z kolei dla Jakuba Jagiełło i Artura Dobrowolskiego Graphene Week to okazja do nawiązania strategicznych kontaktów i zabłyśnięcia na arenie międzynarodowej. Zainicjowana w trakcie Graphene Week 2022 (z powodu pandemii w wersji online) współpraca z TU Delft zaowocuje w tym roku wspólną publikacją. Opracowana przez młodych naukowców metoda nieinwazyjnego obrazowania liczby warstw grafenu wesprze prace nad mikroskopijnymi przyrządami mechanicznymi.
Takie pomysły rodzą się tylko w błyskotliwych umysłach. Stąd tylko krok do kolejnych publikacji, patentów i wdrożeń, czyli tego, czym na co dzień żyje Łukasiewicz.
Poster Artura Dobrowolskiego: https://www.researchgate.net/publication/373255692_Phase-resolved_3D_imaging_of_graphene_based_heterostructures
Poster Jakuba Jagiełło: https://www.researchgate.net/publication/373523369_Layer-resolved_Raman_imaging_and_analysis_of_parasitic_ad-layers_in_transferred_graphene
PS Po udanych wystąpieniach cała trójka planuje odpoczynek w jednej z lokalnych kawiarni. A to wszystko w otoczeniu zabytkowej architektury i promieniach wrześniowego słońca.