Sponsorem relacji jest litera S – SPIE Photonics West| Sobota |San Francisco | START -> Czyli rozpoczynamy jedne z największych na świecie wydarzeń branży związanych z laserami, optyką biomedyczną i technologiami biofotonicznymi, kwantowymi oraz optoelektronicznymi.

Na początek Photonics West Bios, czyli konferencja i targi poświęcone optyce biomedycznej. Wśród światowej klasy specjalistów znalazł się również dr hab. Kamil Kosiel, który zaprezentował działanie biosensora światłowodowego do wykrywania wirusa SARS-CoV-2, który oparty jest na efekcie rezonansowym modów stratnych (LMR), generowanym w jednomodowym włóknie światłowodowym z nanopowłoką dielektryktryczną o odpowiednio dobranych właściwościach optycznych i grubości.

Równocześnie z konferencją obywają się targi – pierwsi wystawcy związani są z fotoniką, ale kładą nacisk na zastosowania biomedyczne. W tej części naszą uwagę przykuło utrzymane w konwencji komiksu stoisko firmy OptoSigma z siedzibą w Kalifornii, światowego producenta systemów optycznych. Firma wykorzystuje autorski projekt Avatar – uruchomiony podczas poprzednich targów; jest to platforma służącą do promowania nowych technologii w społeczności optyki i fotoniki, uczy i pokazuję rolę, jaką fotonika odgrywa we współczesnym świecie.

Laury Hoganson – Senior Buyer – wyjawiła nam, że luźna forma komiksu pomaga opowiadać i tłumaczyć, na czym polega poważna i ważna praca liderów ich firmy. Każdy tom komiksu przedstawia inną technologię i osobowość z branży, po czym następuje wywiad wideo z badaczem, który omawia swoją pracę.

Kolejną interesującą firmą jest TOPTICA, jej slogan marketingowy brzmi “all wavelengths”. Nie mogliśmy więc nie zapytać przedstawicielki firmy o jej…. ulubioną długość fali. Luisa Hofmann bez wahania powiedziała, że 1300 nm. A na pytanie dlaczego odpowiedziała, że to jedna z najczęściej używanych długości fali we włóknach optycznych, a sygnał optyczny przy tej długości fali ma małą stratę, gdy jest przesyłany przez światłowód. A jaka jest wasza ulubiona długość fali?

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 31 stycznia 2023, 09:19|Categories: Aktualności, Centrum Fotoniki, Konferencje|Tags: |