Sezon konferencyjny w pełni! Tym razem – pod koniec czerwca badaczka z Łukasiewicz – IMiF przybyła do uroczego Ghent w Belgii, gdzie odbyła się AVS 22. Międzynarodowa konferencja: Atomic Layer Deposition (ALDALE2022).

Podczas niej mgr inż. Karolina Piętak z Grupy Badawczej Grafen i Kompozyty przedstawiła plakat pt. “Enhancement of graphene-related and substrate-related Raman modes through dielectric layer deposition”. Praca ta pokazuje, że zastosowanie cienkiej warstwy tlenku aluminium na powierzchni grafenu daje możliwość wzmocnienia intensywności modów ramanowskich grafenu oraz podłoża. W przeprowadzonych badaniach wykazano, iż opisane wzmocnienie polepsza rozdzielczość obrazowania topografii grafenu na SiC za pomocą spektroskopii Ramana. Badania te poszerzyły ofertę pomiarową Łukasiewicz – IMiF o nowe autorskie metody, które pozwalają na jeszcze głębsze zrozumienie właściwości zarówno grafenu, jak i SiC.

Kontrola właściwości tych materiałów na poziomie nanometrów umożliwia doskonalenie technologii urządzeń na bazie grafenu, a co za tym idzie – szybszy rozwój mikroelektroniki.

Praca Karoliny Piętak zaprezentowana na konferencji została niedawno opublikowana w „Applied Physics Letters” i jest częścią jej rozprawy doktorskiej realizowanej we współpracy z Wydziałem Chemicznym Politechniki Warszawskiej.

Opisywana konferencja oprócz wielu ciekawych wykładów na temat techniki osadzania warstw atomowych i opisujących aktualne trendy wykorzystania techniki ALD była również idealnym momentem na bezpośrednie spotkanie i rozmowę nie tylko z naukowcami z całego świata, ale także z producentami zarówno reaktorów ALD, jak i najlepszych urządzeń do charakteryzacji cienkowarstwowej.

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 14 lipca 2022, 15:31|Categories: Aktualności, Grafen i Kompozyty, Grupy Badawcze, Konferencje, Publikacje|Tags: |