Zdobyliśmy dwie statuetki z dziesięciu w konkursie Lider Bezpieczeństwa Państwa. Choć może to nie być oczywiste dla wielu, opracowywane w naszym Instytucie technologie są kluczowe do zapewnienia bezpieczeństwa państwowego!

Pierwsza ze statuetek została przyznana naszemu Instytutowi za tworzenie technologii w zakresie mikroelektroniki i fotoniki, takich jak opracowanie i wdrożenie do produkcji doświadczalnej całej rodziny krzemowych fotodiod bliskiej podczerwieni do zastosowań specjalnych.

Drugą z nich otrzymała dr inż. Joanna Jankowska-Śliwińska wraz z zespołem za opracowanie taniego, wysokoczułego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2, dziś tak szczególnie potrzebnego w czasie rosnącej liczby zachorowań na COVID-19.

Stworzony test wykrywa obecność białek strukturalnych w otoczce wirusa w stosunkowo krótkim czasie – tłumaczy dr inż. Joanna Jankowska-Śliwińska, Kierownik projektu CoVSens. – Będzie mógł znaleźć szerokie zastosowanie w diagnozowaniu infekcji wirusem SARS-CoV-2, m.in. na przejściach granicznych czy lotniskach.

Dla Instytutu to ogromne wyróżnienie i docenienie pracy naszych naukowców na rzecz obronności i bezpieczeństwa Państwa. Dziękujemy!