Majówka za pasem, a to oznacza czas podróży!
Choć jeszcze nie latamy w kosmos na weekend, nawet długi 😉, my już odbyliśmy kosmiczną podróż naukową – na konferencję ACCEDE – ESCCON 2025, gdzie w dniach 25–27 marca w Sewilli spotkało się ponad 300 ekspertów, by rozmawiać o przyszłości elektroniki w sektorze kosmicznym.
Tematem przewodnim były m. in. COTS oraz kwalifikowane komponenty EEE dla przestrzeni kosmicznej – czyli elementy elektroniczne, elektryczne i elektromechaniczne, które muszą sprostać ekstremalnym warunkom lotów w kosmos (próżnia, promieniowanie, “Kwalifikowane” oznacza, że te komponenty przeszły rygorystyczne testy, spełniają międzynarodowe normy i mogą być bezpiecznie wykorzystywane np. w satelitach, rakietach czy misjach naukowych – tam, gdzie nie ma miejsca na awarie.
Właśnie o tym – i nie tylko – opowiadała dr hab. Agata Skwarek-Illés, p.o. Dyrektora Centrum Materiałów Funkcjonalnych, prezentując wyniki pracy: „Electrical characteristics of Sn-whiskers”.
Badania zostały zrealizowane w ramach projektu ESA WHISFUSE (Current capacity and effects of vacuum of tin whiskers, kontrakt ESA No. 4000140874/23/NL/AS), prowadzonego w konsorcjum polsko-węgiersko-hiszpańskim.
👀 A czym są te tajemnicze tin whiskers?
“Wiskery wyrastają spontanicznie z powierzchni metali jako forma relaksacji naprężeń wewnętrznych. Wyrastają nawet na centymetr! A że mają właściwości przewodzące prąd i mogą powodować zwarcia, szacuje się, że jedna na kilka awarii sprzętu spowodowana jest właśnie ich występowaniem. Tak, wiskery cynowe to tacy mali niszczyciele. To one odpowiadają za awarie satelitów i samochodów!” – mówiła badaczka podczas wystąpienia w gronie naukowców z 30 krajów świata.
Projekt realizują wspólnie zespoły z Krakowa i Warszawy, a my cieszymy się, że możemy współtworzyć rozwiązania, które wzmacniają niezawodność technologii kosmicznych.