Co łączy Jeziora Plitwickie z dr. hab. Michałem Borysiewiczem? Nie, nie chodzi o to, że nasz badacz spędził tam tegoroczne wakacje. 😉 Wspomniane jeziora powstały na podłożach z wapieni i dolomitów, a więc skał porowatych. Tak się składa, że porowatość w naturze da się odtworzyć w laboratorium. Pytanie – po co?

Michał Borysiewicz opracowuje materiały porowate, które znajdują liczne zastosowania w przemyśle, gdzie – zależnie od swojego składu chemicznego i budowy atomowej – służą wielu celom:

Materiały porowate rozpraszają ciepło, innymi słowy: zapobiegają przegrzewaniu się urządzeń elektronicznych, takich jak komputery czy lampy LED.

Jako izolatory chronią przed zwarciami i zapobiegają przewodnictwu prądu elektrycznego, co zapewnia bezpieczeństwo użytkowania sprzętu.

Absorbują substancje chemiczne, takie jak gazy lub zanieczyszczenia. Stosuje się je w czujnikach gazów, oczyszczaniu powietrza i wody oraz w innych zastosowaniach związanych z ochroną środowiska.

Materiały porowate mogą także służyć jako nośniki dla materiałów magazynujących energię, takich jak superkondensatory lub baterie o wysokiej pojemności.

Mogą być używane jako białe i czarne pokrycia dekoracyjne.

I – co niemniej ważne – dzięki temu, że materiały porowate mają bardzo dużą powierzchnię wewnętrzną, są dużo bardziej wydajne w tych procesach niż materiały nieporowate.

Tak inspiruje nas natura!

Więcej o materiałach porowatych, które opracowuje Michał Borysiewicz, przeczytacie tutaj:

https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2017/nr/c7nr01320e/unauth

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0169433216315343

https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2021/FD/D1FD00028D

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 26 września 2023, 08:49|Categories: Aktualności, Centrum Materiałów Funkcjonalnych|Tags: |