Moduły termoelektryczne jako elementy czynne mogą być stosowane w licznych urządzeniach: począwszy od tych do wytwarzania prądu, a skończywszy na chłodziarkach termoelektrycznych (od małych detektorów podczerwieni po średniej wielkości lodówki turystyczne).
Ale… zacznijmy od samego początku!
Pod koniec czerwca 2022 r. odbyło się spotkanie w siedzibie firmy ChM Sp. z o.o. przedstawicieli Klastra Obróbki Metali, który zrzesza ponad 100 przedsiębiorstw działających w branży metalowej w zakresie usług, produkcji i handlu. ChM Sp. z o.o to innowacyjne przedsiębiorstwo, które projektuje, produkuje i dostarcza rozwiązania medyczne do leczenia chorób i dysfunkcji układu mięśniowo-szkieletowego człowieka. Firma ta przeznacza 20% swoich rocznych dochodów na badania i rozwój).
Dlaczego o tym wspinamy?
Otóż dr inż. Rafał Zybała – Lider Grupy Badawczej Materiały dla Energetyki – został tam zaproszony przez dr Izabelę Zgłobicką z Politechniki Białostockiej, aby opowiedzieć o tym, czym się zajmuje w ramach projektu COTEG. A chodzi w nim o opracowanie systemu zamiany ciepła odpadowego na energię elektryczną z wykorzystaniem modułów termoelektrycznych. Brzmi bardzo ekologicznie, prawda?
Później, już w styczniu br., dr inż. Rafał Zybała zaprezentował technologie termoelektryczne i wyniki prac przeprowadzanych w ramach projektu COTEG pracownikom i studentom RWTH Aachen University na zaproszenie dr Karoliny Schickle.
Główne elementy systemu stanowią moduły termoelektryczne, które opracowujemy i wytwarzamy w Łukasiewicz – IMiF, wykorzystując technologie do produkcji elementów półprzewodnikowych. Jako demonstrator opracowanego systemu posłuży prototypowa instalacja z symulowanym źródłem ciepła odpadowego wykonana w Łukasiewicz – ITeE oraz Łukasiewicz – INS.
Dlaczego to takie ważne?
Materiały półprzewodnikowe do wytwarzania energii są dobrze znane; jednak ich dostępność jest ograniczona. Dzięki technologiom rozwijanym w Łukasiewicz – IMiF możliwe będzie opracowanie nowoczesnych materiałów i modułów termoelektrycznych, a dzięki ich dostępności – produkcja termogeneratorów!