Moduły termoelektryczne jako elementy czynne mogą być stosowane w licznych urządzeniach: począwszy od tych do wytwarzania prądu, a skończywszy na chłodziarkach termoelektrycznych (od małych detektorów podczerwieni po średniej wielkości lodówki turystyczne).

Ale… zacznijmy od samego początku!

Pod koniec czerwca 2022 r. odbyło się spotkanie w siedzibie firmy  ChM  Sp. z o.o. przedstawicieli Klastra Obróbki Metali, który zrzesza ponad 100 przedsiębiorstw działających w branży metalowej w zakresie usług, produkcji i handlu.  ChM  Sp. z o.o to innowacyjne przedsiębiorstwo, które projektuje, produkuje i dostarcza rozwiązania medyczne do leczenia chorób i dysfunkcji układu mięśniowo-szkieletowego człowieka. Firma ta przeznacza 20% swoich rocznych dochodów na badania i rozwój).

Dlaczego o tym wspinamy?

Otóż ​​dr inż. Rafał Zybała – Lider Grupy Badawczej Materiały dla Energetyki – został tam zaproszony przez dr Izabelę Zgłobicką z Politechniki Białostockiej, aby opowiedzieć o tym, czym się zajmuje w ramach projektu COTEG. A chodzi w nim o opracowanie systemu zamiany ciepła odpadowego na energię elektryczną z wykorzystaniem modułów termoelektrycznych. Brzmi bardzo ekologicznie, prawda?

Później, już w styczniu br., dr inż. Rafał Zybała zaprezentował technologie termoelektryczne i wyniki prac przeprowadzanych w ramach projektu COTEG pracownikom i studentom RWTH Aachen University na zaproszenie dr Karoliny Schickle.

Główne elementy systemu stanowią moduły termoelektryczne, które opracowujemy i wytwarzamy w Łukasiewicz – IMiF, wykorzystując technologie do produkcji elementów półprzewodnikowych. Jako demonstrator opracowanego systemu posłuży prototypowa instalacja z symulowanym źródłem ciepła odpadowego wykonana w Łukasiewicz – ITeE oraz Łukasiewicz – INS.

Dlaczego to takie ważne?

Materiały półprzewodnikowe do wytwarzania energii są dobrze znane; jednak ich dostępność jest ograniczona. Dzięki technologiom rozwijanym w Łukasiewicz – IMiF możliwe będzie opracowanie nowoczesnych materiałów i modułów termoelektrycznych, a dzięki ich dostępności – produkcja termogeneratorów!

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 16 lutego 2023, 10:56|Categories: Aktualności, Centrum Materiałów Funkcjonalnych|Tags: , , |