Reprezentanci Grupy Badawczej Fotonika Podczerwieni z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki biorą udział w prestiżowej konferencji ICTON 2025 w Barcelonie, prezentując przełomowe badania nad laserami kaskadowymi i ich zastosowaniem w spektroskopii oraz komunikacji optycznej.
-
Dorota i Kamil Pierścińscy z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki reprezentują Polskę na prestiżowej konferencji ICTON 2025.
-
Zaprezentowano badania nad laserami kaskadowymi QCL dla spektroskopii i monitoringu środowiskowego.
-
Przedstawiono referat na temat zastosowania kwantowych laserów kaskadowych w komunikacji optycznej w wolnej przestrzeni.
-
Kwantowe lasery kaskadowe mogą odegrać kluczową rolę w przyszłości bezpiecznej i efektywnej transmisji danych.
-
Udział w ICTON to okazja dla naszych naukowców do budowania międzynarodowej współpracy w dziedzinie fotoniki.
Konferencja naukowa ICTON 2025 – światowa scena dla innowacji fotonicznych
W dniach 6–10 lipca w Barcelonie odbywa się jubileuszowa, 25. edycja International Conference on Transparent Optical Networks (ICTON), organizowana przez renomowaną Universitat Politècnica de Catalunya (UPC). ICTON jest jednym z najważniejszych wydarzeń naukowych poświęconych:
-
nowoczesnym sieciom optycznym,
-
fotonice zintegrowanej,
-
a także zaawansowanym komponentom fotonicznym, takim jak lasery.
W konferencji biorą udział naukowcy z całego świata, prezentując innowacyjne wyniki badań oraz nawiązując współprace na kanwie naukowej i przemysłowej.
Udział naukowców z Sieci Badawczej Łukasiewicz – IMiF
Wśród uczestników tegorocznej edycji ICTON znaleźli się Dorota Pierścińska i Kamil Pierściński z Grupy Badawczej Fotonika Podczerwieni działającej w Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytucie Mikroelektroniki i Fotoniki. Ich wizyta w Barcelonie to nie tylko wspaniała okazja do wymiany doświadczeń, ale – przede wszystkim – prezentacja własnych badań naukowych na międzynarodowej arenie.
Nowoczesne kwantowe lasery kaskadowe dla środowiska
Wtorek, 8 lipca, godz. 12:40
Sesja: Optimization of Long-Wavelength Quantum Cascade Lasers for Spectroscopic and Environmental Sensing Applications
W trakcie wystąpienia naukowcy przedstawili wyniki badań nad optymalizacją laserów kaskadowych QCL (Quantum Cascade Lasers) działających w zakresie długo falowych (LWIR), które są szczególnie przydatne w:
-
spektroskopii absorpcyjnej,
-
detekcji zanieczyszczeń,
-
monitoringu gazów cieplarnianych i emisji przemysłowych.
Nowe podejście do projektowania kwantowych laserów kaskadowych umożliwia poprawę ich efektywności, selektywności i stabilności pracy w trudnych warunkach środowiskowych.
QCL w służbie bezpiecznej komunikacji optycznej
Środa, 9 lipca, godz. 14:00
Referat: Quantum Cascade Lasers for Free-Space Optical Communication Systems
W kolejnym dniu konferencji Dorota Pierścińska i Kamil Pierściński zaprezentują potencjał QCL w roli źródeł światła dla komunikacji optycznej w wolnej przestrzeni. Tego rodzaju technologia umożliwia:
-
szybką i bezpieczną transmisję danych bez kabli,
-
wykorzystanie technologii laserowej do celów militarnych, kosmicznych i cywilnych.
Ich badania koncentrują się na zwiększeniu mocy wyjściowej oraz poprawie modulacji QCL-i, co przekłada się na większą wydajność systemów FSOC.