Podczas międzynarodowej konferencji naukowej IEEE Photonics Society Summer Topicals Meeting Series (SUM 2025), która odbyła się w dniach 21–23 lipca 2025 roku w Berlinie, nasza badaczka, Anna Szerling, wygłosiła wystąpienie poświęcone technologii VCSEL. Jej prezentacja była wynikiem współpracy naukowców z 2 polskich instytutów i spotkała się z żywym zainteresowaniem środowiska naukowego zgromadzonego na wydarzeniu.
SUM 2025 – co należy wiedzieć o tym wydarzeniu?
SUM 2025 to kameralne forum naukowe organizowane przez IEEE Photonics Society. Skupia się ono na aktualnych tematach z zakresu fotoniki i gromadzi uznanych badaczy oraz ekspertów branżowych. Tegoroczna edycja forum odbyła się w hotelu Dorint Kurfürstendamm w Berlinie.
Jakie wystąpienie zaprezentowała dr Anna Szerling?
Anna Szerling wygłosiła referat zatytułowany „Fabrication of Vertical-Cavity Surface Emitting Lasers”. W trakcie swojego wystąpienia omówiła badania nad zaawansowanymi zjawiskami nieliniowymi w strukturach lasera VCSEL i przedstawiła najnowsze osiągnięcia, najważniejsze wyzwania oraz potencjalne przyszłe zastosowania tej technologii.
Kto brał udział w pracach badawczych nad VCSEL?
Prezentowane wyniki są efektem współpracy zespołu badawczego z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Mikroelektroniki i Fotoniki w Warszawie oraz Instytutu Fizyki Politechniki Łódzkiej. Wśród współautorów znajdują się:
- Karolina Olucha,
- Wioleta Słaba,
- Karolina Bogdanowicz,
- Weronika Głowadzka,
- Marcin Gebski,
- Magdalena Zadura,
- Marek Ekielski,
- Tomasz Czyszanowski.
Jakie znaczenie dla świata fotoniki miało wystąpienie naszej ekspertki?
Wystąpienie Anny Szerling na naukowej konferencji SUM2025 było okazją do zaprezentowania dorobku polskich zespołów badawczych na arenie międzynarodowej. Spotkało się ono z uznaniem uczestników wydarzenia i przyczyniło się do wartościowej wymiany wiedzy oraz pomysłów w obszarze fotoniki.