Wczasy z nauką? Czemu nie! Najnowsza publikacja zrealizowana przez Royal Society of Chemistry udowadnia, że techniki analityczne mogą być fascynującą lekturą – także poza laboratorium.
Co to znaczy SIMS i dlaczego warto przeczytać o tym książkę?
SIMS, czyli spektrometria mas jonów wtórnych, to jedna z najbardziej precyzyjnych technik analitycznych. Stosuje się ją w celu badania składu chemicznego powierzchni materiałów. Dzięki swojej czułości i precyzji, SIMS znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach współczesnej nauki i technologii. Nowa książka “Secondary Ion Mass Spectrometry: Fundamentals, Advancements and Applications (2025)”, wydana nakładem Royal Society of Chemistry, stanowi fascynujący przewodnik po tej metodzie. Omawia zarówno podstawy fizyczne, jak i szerokie spektrum zastosowań tej techniki.
Dlaczego nowa publikacja dotycząca SIMS jest wyjątkowa?
Nowa publikacja dotycząca SIMS pokazuje niezwykle szerokie zastosowanie tej techniki w naszym codziennym życiu. Jako narzędzie jest ona wykorzystywana w różnych dziedzinach – od mikroelektroniki i farmacji, po biologię i… kryminalistykę. Dzięki tej metodzie możemy przeanalizować niemal wszystko: tranzystory, bakterie, odciski palców, a nawet… meteoryty! Dzięki temu książka może być interesująca nie tylko dla specjalistów, ale i pasjonatów nauki. Za sprawą przystępnego ujęcia tematu i bogactwa przykładów, lektura ta może być inspiracją także dla osób spoza świata naukowego.
Jaki był wkład naszego Instytutu w publikację książki o spektrometrii mas jonów wtórnych?
Redaktorem naukowym publikacji został nasz pracownik, dr hab. Paweł Piotr Michałowski. Został on zaproszony przez naukowe wydawnictwo, które było pełne uznania za jego wkład w rozwój nowoczesnych zastosowań SIMS. Prace nad książką trwały ponad 2 lata. Warto również wspomnieć o wkładzie dr. Wawrzyńca Kaszuba, autora zdjęcia okładkowego, które przedstawia fragment spektrometru SIMS działającego w Sieci Badawczej Łukasiewicz – IMiF.

Czy książka o fizyce i chemii nadaje się na wakacyjną lekturę?
Zdecydowanie tak. Mimo że książka dotyczy zaawansowanej techniki naukowej, napisana jest w sposób przystępny, a nawet inspirujący. To doskonała propozycja dla wszystkich osób, które podczas urlopu chcą zanurzyć się w głębokie niczym ocean obszary współczesnej nauki – z dala od laboratoriów – ale blisko pasji.