Z końcem września dotarły do nas bardzo dobre wieści z Departamentu Biotechnologii i Chemii UPRP. Urząd Patentowy RP przyznał nam aż dwa patenty, których tematyka związana jest ściśle z technologią LTCC od lat rozwijaną przez nasz zespół w Łukasiewicz – IMiF.
Pierwszy z patentów dotyczy ceramiki o niskiej stałej dielektrycznej, która może znaleźć zastosowanie jako podłoże dla układów mikrofalowych. Do wykonania tego materiału wykorzystaliśmy boran cynku oraz tytanian magnezu. Materiał wykazuje kompatybilność z komercyjnymi pastami przewodzącymi na bazie srebra oraz niską przenikalność elektryczną w częstotliwościach THz.
Drugi z otrzymanych patentów przyznano autorskiej taśmie ceramicznej na mikrofalowych podłożach LTCC. Do wykonania opatentowanych folii stosowaliśmy krzemian cynku Zn2SiO4 z różnymi dodatkami, aby obniżyć temperaturę spiekania.
Oba patenty stanowią odpowiedź na stale rosnące zapotrzebowanie na materiały o niskiej przenikalności elektrycznej i niskiej temperaturze spiekania, odpowiednie do wykonania podłoży i obudów układów pracujących w wysokich częstotliwościach.
Takie podłoża mogą posłużyć jako komponenty do układów pracujących w wysokich częstotliwościach (również tych charakterystycznych dla sieci 5G oraz 6G).