„Nauka jest globalna, prawa fizyki w Polsce nie różnią się przecież od tych w innych państwach. Dlatego uważam, że młodzi ludzie powinni jak najszybciej stać się częścią globalnej społeczności naukowej dzięki działaniom związanym z mobilnością. Skorzystanie z opcji wymiany z inną instytucją naukową daje im możliwość poznania innych sposobów działania, prowadzenia badań i pracy w grupach o innej dynamice interpersonalnej niż ich grupa tutaj, w naszym Instytucie. (…) Poza tym duże znaczenie ma także mobilność w kontekście konferencji – pozwala zobaczyć, jak inni przedstawiają prezentacje, zadają pytania, wreszcie, jak to jest występować samemu na scenie” – tak dr hab. Michał Borysiewicz mówi o wysłaniu swoich doktorantów na wymianę do MIT już po tegorocznych wakacjach.

Sam Michał zrobił postdoc na MIT: „Nauczyłem się tam kilku ważnych rzeczy: na przykład nabrałem nawyku korzystania z notatek w chmurze. Mam tam wszystkie notatki z projektów, badań i spotkań, co ułatwia dyskusję dotyczącą wyników i w ogóle współpracę. Drugą rzeczą, której się nauczyłem, to jak najszybsze odpowiadanie na e-maile, aby nie zostawiać ludzi w zawieszeniu, niepewności. Po trzecie – to otwartość na krytykę, która w USA prawie nigdy nie jest odbierana jako obraźliwa, bo wytyka się problemy, czasem przyznam, że dość ostrym językiem, ale bez obrażania ludzi. I wreszcie udało mi się poszerzyć sieć kontaktów, którą teraz mogę wykorzystać do ciekawej współpracy – np. Patrycja Barańczyk, nasza olimpijka, przygotowuje próbki, które wysyłamy do jednego z Instytutów Maxa Plancka, gdzie moja koleżanka z laboratorium w MIT prowadzi własną grupę i wykorzystuje nasze materiały.

Skoro już jesteśmy przy Patrycji – warto wspomnieć, że w zeszłym roku została finalistką olimpiady matematycznej. Aby połączyć fizykę i matematykę, zdecydowała się studiować nanoinżynierię na Wydziale Fizyki UW oraz dołączyła do Łukasiewicz – IMiF jako stażystka. Jak powiedziała nam Patrycja, otrzymuje u nas realne wsparcie, ale stara się przy tym być jak najbardziej samodzielna. Swoje obowiązki wykonuje tak samo jak inni pracownicy Łukasiewicz – IMiF.

Chcecie rozpocząć z nami swoją karierę? Poinformujcie nas!

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 27 kwietnia 2023, 15:00|Categories: Aktualności, Centrum Nanotechnologii|Tags: , , , |