W którą stronę zmierzają relatywnie proste w budowie podzespoły światłowodowe znane jako siatki Bragga? O ich przyszłości, teraźniejszości i przeszłości opowie specjalnie dla Was dr hab. inż. Tomasz Osuch. Nasz gość wystąpi już 14 czerwca podczas ŚRODOwiskowych Seminariów Fotonicznych, na które serdecznie zapraszamy!

Siatki Bragga są znane od dekad i wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością wśród naukowców i inżynierów zajmujących się technologiami fotonicznymi oraz zastosowaniem rozwiązań światłowodowych w różnych obszarach przemysłu.

Podczas seminarium nasz gość spróbuje odpowiedzieć na następujące zagadnienia:

  • Co wyjątkowego mają w sobie światłowodowe siatki Bragga?
  • W jaki sposób na przestrzeni lat kształtował się ich rozwój?
  • Jaki jest stan obecny prac badawczych w zakresie światłowodowych siatek Bragga i w którą stronę one zmierzają?

Wystąpienie naszego gościa poprzedzi krótka prelekcja dra inż. Marcina Franczyka pt. „Światłowód z dużym rdzeniem nanostrukturyzowanym domieszkowanym tulem do zastosowań laserowych”.

O dr. hab. Tomaszu Osuchu:

Profesor uczelni Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej oraz profesor instytutu w Instytucie Łączności – Państwowym Instytucie Badawczym.

Zajmuje się modelowaniem, technologią oraz interdyscyplinarnymi zastosowaniami czujników światłowodowych, ze szczególnym uwzględnieniem siatek Bragga, a także precyzyjną metrologią światłowodową. Kieruje zespołami badawczymi Światłowodowych Czujników i Systemów Pomiarowych (PW) oraz Metrologii Optoelektronicznej (IŁ – PIW). Jest autorem / współautorem ponad 120 artykułów naukowych i komunikatów konferencyjnych.

W wolnym czasie chętnie sięga po klasykę literatury oraz stara się podążać za nowościami wydawniczymi. Nie wyobraża sobie życia bez muzyki: od klasyki rocka po naprawdę ciężkie granie. Wierzy, że jego największe osiągnięcie naukowe wciąż przed nim. W świecie nauki fascynuje go postać Richarda Feynmana. Jego ulubiona długość fali to oczywiście długość fali Bragga. ;)

Kiedy i gdzie?

14.06, godz. 15.00, ul. Wólczyńska 133, Warszawa, sala konferencyjna nr 2

A po spotkaniu zapraszamy do wspólnych rozmów o polskiej fotonice.

Nie możecie być z nami tym razem osobiście? Mamy rozwiązanie – streaming wykładu na naszym kanale YT. Link już wkrótce!

Prowadzący ŚRODOwiskowe Seminaria Fotoniczne: prof. dr hab. Ryszard Buczyński i dr Paweł Socha

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 1 czerwca 2023, 10:28|Categories: Aktualności, Centrum Fotoniki|Tags: , , |