W Łukasiewicz – Instytucie Mikroelektroniki i Fotoniki zajmujemy się różnorodnymi materiałami, które napędzają rozwój nowoczesnych technologii. Od półprzewodników i fotoniki, po materiały nowej generacji – nasze badania kształtują przyszłość polskiej i światowej nauki.

Dziś, w Dniu Nauki Polskiej, przyjrzyjmy się naszym narodowym barwom z bliska i odkryjmy jakie materiały mogą odpowiadać za barwę białą, a jakie za czerwoną w nowoczesnej technologii!

⚪ Biała barwa w technologii to min. zasługa azotku galu (GaN), który zrewolucjonizował energooszczędne oświetlenie LED oraz znajduje zastosowanie w nowoczesnej elektronice. Dzięki niemu możemy korzystać z białych diod LED i nowoczesnych systemów opartych o ten materiał.

🔴 Czerwona barwa może pochodzić z materiałów takich jak arsenek galu (GaAs) i arsenofosforek galu (GaAs₁₋ₓPₓ), które odgrywają kluczową rolę w rozwoju laserów, a kiedyś rozpoczęły swoją “karierę” w diodach LED oraz systemach telekomunikacyjnych, będąc prekursorami transformacji cyfrowej.

Te materiały na co dzień badają nasi naukowcy. Polacy mogą być dumni z osiągnięć swoich naukowców – zarówno tych, którzy zmieniali świat przed laty, jak Maria Skłodowska-Curie, Ignacy Łukasiewicz czy Jan Czochralski, jak i tych, którzy dzisiaj tworzą technologie przyszłości w polskich laboratoriach.

🎉 Z okazji Dnia Nauki Polskiej życzymy wszystkim badaczom wielkich odkryć, które zapiszą się na kartach historii – na miarę naszej noblistki i twórcy monokryształów krzemu!

 

Podziel się ze znajomymi!