Dobiegło końca tegoroczne XIV Sympozjum Techniki Laserowej w Rynie. Gościnne progi zamku krzyżackiego były idealną przestrzenią, by w gronie naukowców i przedsiębiorców z Polski i zza granicy porozmawiać o interdyscyplinarnych projektach badawczych, współpracy naukowej i transferze technologii.
Zapoznaliśmy się z nowymi trendami w technologiach wytwarzania oraz nowatorskich zastosowaniach laserów w wielu dziedzinach fotoniki, takich jak czujniki biomedyczne, technologie kwantowe, fotonika średniej podczerwieni i teraherce. Dyskutowaliśmy też o wykorzystaniu laserów w obronności i bezpieczeństwie. Jednym słowem o przyszłości fotoniki.
Oferta i osiągnięcia naukowe naszego instytutu zostały przedstawione w dwóch zaproszonych wykładach na sesji technologii laserowych:
· Anna Szerling, liderka grupy badawczej Technologia GaN, czujniki, struktury cienkowarstwowe i materiały porowate, wygłosiła prezentację pod tytułem „Polskie półprzewodnikowe lasery powierzchniowe emitujące promieniowanie z zakresu bliskiej podczerwieni”,
· Kamil Pierściński, lider grupy badawczej Fotonika Podczerwieni, opowiedział o „Laserach Kaskadowych dla zastosowań w detekcji gazów, komunikacji optycznej oraz systemach zintegrowanej fotoniki”.
Wyniki swoich badań na sesji posterowej prezentowali również Michał Nagowski, Katarzyna Pieniak, Karolina Bogdanowicz i Dorota Pierścińska.
W czasie Sympozjum uczestniczyliśmy również w panelu dyskusyjnym „Fotonika pl – w którą stronę? Stan obecny i perspektywy rozwoju fotoniki w Polsce”. Głównym tematem rozmowy było znalezienie sposobu na zachęcenie młodych ludzi do podjęcia pracy w fotonice.
Organizatorem sympozjum było Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP) i Politechnika Warszawska