Minęły Photonics Days w Berlinie. To inspirujące wydarzenie upewniło nas, że fotonika to teraźniejszość i przyszłość. Także przyszłość naszych młodych badaczy.

W dniach 8–11 października Katarzyna Pieniak i Michał Nagowski odwiedzili Berlin, aby uczestniczyć w jednym z największych wydarzeń z dziedziny fotoniki.

–  W ramach 21 sesji ponad 100 prelegentów z Niemiec i zza granicy dzieliło się swoją wiedzą, co pozwoliło nam zgłębić aktualne trendy, takie jak fotonika kwantowa, fotonika scalona, fotonika w obronności i bezpieczeństwie, fotonika w oświetleniu a także wzrost półprzewodników i ich właściwości – opowiada Katarzyna Pieniak z grupy badawczej Fotonika Podczerwieni.

Konferencja dała im również możliwość aktywnego uczestnictwa w dyskusjach z prelegentami oraz ekspertami z branży na temat innowacyjnych rozwiązań, zwłaszcza w obszarze fotoniki laserowej, co przyniosło wiele inspiracji do dalszych badań. To ważne w kontekście projektów w które są zaangażowani Kasia i Michał. Katarzyna realizuje m. in. projekt THERMIR, w którym analizuje procesy termiczne i mechanizmy degradacji długofalowych laserów kaskadowych na zakres 10-16um, a Michał dołączył do zespołu projektowego RadLIR, którego efektem będzie mobilny system telekomunikacyjny wykorzystujący innowacyjne technologie Free-Space Optical (FSO) oraz Radio Frequency (RF) do zastosowań wojskowych.

– Wydarzenie stało się doskonałą okazją do poszerzenia sieci kontaktów – zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej – oraz zaprezentowania naszej grupy badawczej i wyników naszych badań. Podczas jednego z takich spotkań poznaliśmy Adama Widomskiego z Fraunhofer Heinrich Hertz Institute HHI, który zajmuje się eksperymentalnymi aspektami Quantum Key Distribution (QKD), inżynierią optyczną i technologiami fotoniki scalonej, a także jest jednym z założycieli Candela Foundation, promującej rozwój technologii fotonicznych. W ramach dodatkowych atrakcji Dr. Bernd Ludwig oprowadził nas po Tech Park Berlin-Adlershof i opowiedział historię tego miejsca, jednego z wiodących centrów zaawansowanych technologii w Niemczech. Dzięki temu mieliśmy też okazję zwiedzić Ferdinand-Braun-Institut, Leibniz-Institut für Höchstfrequenztechnik, gdzie rozwijane są technologie kwantowe 2.0, oraz MAX BORN INSTITUTE for Nonlinear Optics and Short Pulse Spectroscopy.  Jesteśmy bardzo wdzięczni za tę możliwość — dni w Berlinie były pełne wiedzy, inspiracji i nowej energii i nadały blasku naszej dalszej pracy w dziedzinie fotoniki! – zgodnie dodają nasi młodzi badacze.

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 15 października 2024, 08:38|Categories: Aktualności, Fotonika Podczerwieni, Konferencje, Media|Tags: , , , , , , |