Czy grafen zmieni świat?

Jasne, że tak! Już na obecnym etapie prac pokazaliśmy, że grafen wytwarzany w naszym Instytucie (G-Flake) znajduje zastosowanie w wielu różnych branżach. Między innymi wykazaliśmy jego przydatność jako składnika rusztowań tkankowych do odbudowy tkanki kostnej.

Dodatkowo udało nam się udowodnić, że grafen można również wykorzystać do terapii antynowotworowych, w szczególności w kontekście walki z glejakiem mózgu. Obecnie we współpracy z renomowanymi partnerami prowadzimy badania zmierzające do wykorzystania grafenu jako narzędzia do walki z innymi rodzajami nowotworów.

To nie wszystko! Wykazaliśmy również, że nasz grafen może być z powodzeniem stosowany do ochrony antykorozyjnej elementów wykonanych z metali. Innym ciekawym zastosowaniem grafenu, które znalazło uznanie naszych partnerów, jest możliwość zastosowania grafenu w smarach, ograniczając tym samym zużycie cierne elementów. Aplikujemy również grafen do kompozytowych laminatów, podnosząc tym samym ich wytrzymałość.

Dlaczego grafen płatkowy G-Flake®?

Bo możemy w kontrolowany sposób wytwarzać kolejne partie wysokiej jakości materiału – zarówno jeśli chodzi o czystość (niską zawartość wtrąceń innych pierwiastków w składzie chemicznym), jak i małą liczbę warstw płatków – co jest jednym z kluczowych parametrów determinujących finalne właściwości grafenu płatkowego.

Po drugie, należy dążyć do obniżenia kosztów produkcji wysokiej jakości grafenu płatkowego. Jest to jedno z zadań, nad którym również pracujemy w Instytucie.

Co więcej, jeśli grafen ma zmienić świat, powinien charakteryzować się unikalnymi właściwościami, łatwością przetwarzania różnymi technikami i łatwością łączenia z materiałami inżynierskimi, takimi jak stal, ceramika, tworzywa sztuczne.

I tak faktycznie jest – czy wiecie, że można dobrać grafen płatkowy o rozmiarze i właściwościach odpowiednich do konkretnych zastosowań. W Łukasiewicz – IMiF jednym z imperatywów naszej działalności jest dialog z przedstawicielami firm wykazujących zainteresowanie proponowanymi przez nas rozwiązaniami.

To, co – odezwiecie się do nas?

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 20 października 2023, 10:48|Categories: Aktualności, Centrum Nanotechnologii|Tags: , , |