To już za chwilę! Na Innovatorium 2023 zaplanowaliśmy specjalny panel pt. „Azotkowy szlak, czyli historia udanej współpracy naukowców z biznesem”, w ramach którego porozmawiamy o tym, czy zastosowanie azotku galu GaN w przyrządach energoelektronicznych zrewolucjonizuje przemysł samochodowy, centrów danych i serwerów, kolejnictwo i elektronikę powszechnego użytku.
W panelu bierze udział dr hab. inż. Anna Szerling oraz przedstawiciele firmy Lars Lighting: Krzysztof Grudzień i Sławomir Różycki współpracującej z naszym Instytutem.
A na Arenie Prezentacji będziemy pokazywać:
– Lasery kaskadowe jako kluczowy element scalonej fotoniki podczerwieni – dr Kamil Pierściński
– Termogeneratory do odzysku niskotemperaturowego ciepła odpadowego – dr inż. Rafał Zybała
– Natomiast na specjalnym panelu poświęconym projektom pozyskiwanym w ramach Horyzontu wystąpi prof. Ryszard Buczyński.
Co pokażemy? Przyjdźcie na nasze stoisko, by zobaczyć:
✔Kwantowe lasery kaskadowe (QCL)
To kompaktowe urządzenia półprzewodnikowe, które generują promieniowanie podczerwone o szerokim zakresie długości fal, od średniej podczerwieni do terahercowego. Mają możliwość pracy zarówno impulsowej, jak i ciągłej, w temperaturze pokojowej. Wykorzystuje się je w wielu dziedzinach, takich jak obronność, monitorowanie środowiska, medycyna, komunikacja i przemysł.
✔Materiały grafenowe G-Flake oraz ich wybrane aplikacje.
Marka G-Flake zawiera w swojej ofercie materiały takie jak: tlenek grafenu, zredukowany tlenek grafenu, pasta grafenowa i papier grafenowy. Dobierając rozmiar płatków oraz stopień utlenienia naszych materiałów, jesteśmy w stanie zaproponować aplikacje w wielu różnych dziedzinach przemysłu.
✔Autonomiczny system oświetlenia, który łączy technologię LEDz czujnikami ruchu, czujnikami zmierzchowymi i systemami sterowania światłem (na poziomie BMS). Lampy w tym systemie mają być niezależnymi jednostkami, które automatycznie dostosowują się do warunków pomieszczenia, reagując na zmiany światła naturalnego i minimalizując czas świecenia. Ten innowacyjny produkt pozwoli na znaczne oszczędności energii elektrycznej i obniżenie kosztów eksploatacyjnych budynku.
✔Technologia LTCC to metoda produkcji mikroelektroniki, umożliwiająca tworzenie skomplikowanych, wielowarstwowych układów o dużej gęstości i niezawodności. Dzięki metalizacji wewnętrznej, elementy można upakować na mniejszej powierzchni, oszczędzając miejsce. Materiały używane w LTCC są odporne na wysokie temperatury i wilgoć.
✔Moduły termoelektryczne udowadniają, że złą energię (np. ciepło z gazów cieplarnianych) możemy zamienić w tę dobrą, przez wszystkich pożądaną – elektryczną! Co więcej, dzięki swojej prostocie, niezawodności i braku ruchomych części, moduły termoelektryczne znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach techniki od misji kosmicznych do szeroko pojętej elektroniki.
A to nie wszystko – spotkajmy się na Innovatorium! Porozmawiajmy o wspólnych projektach!