Czy wiesz, że korozja jest przedmiotem badań naukowych od ponad 150 lat? To powszechnie występujący na świecie problem, który wywiera ogromny wpływ ekonomiczny i środowiskowy na praktycznie wszystkie obszary światowej infrastruktury – od budownictwa, po przetwórstwo chemiczne, przemysł naftowy, lotniczy, motoryzacyjny, a nawet na tak odległą gałąź przemysłu, jaką jest biomedycyna.

Roczny koszt skutków korozji na całym świecie szacuje się na 2,5 biliona USD, co przekłada się na 3-4% PKB krajów uprzemysłowionych. Nad tym, jak ograniczyć te ogromne straty, pracuje dr inż. Małgorzata Djas, dr inż. Krystian Kowiorski, dr hab. inż. Ludwika Lipińska z Łukasiewicz – IMiF oraz naukowcy z WAT i Łukasiewicz – IMP. Opatentowali właśnie lakier wodorozcieńczalny z dodatkiem tlenku grafenu G-Flake o właściwościach antykorozyjnych do ochrony podłoży metalowych, który ma działanie antykorozyjne o 40 razy lepsze niż zwykły lakier!

Więcej o lakierze na WNP.PL

Podziel się ze znajomymi!

Published On: 1 sierpnia 2022, 14:45|Categories: Aktualności, Grafen i Kompozyty, Grupy Badawcze, Media, Oferta|Tags: , , |