38 prelekcji, 7 wystaw, 20 sesji posterowych i 5 sponsorów – tak w skrócie można opisać 9th Workshop on Physics and Technology of Semiconductor Lasers 2022. Tematem konferencji są różnego rodzaju lasery półprzewodnikowe: azotkowe diody laserowe, kwantowe lasery kaskadowe kwantowe i VCSEL. Prawie 100 badaczy z całego świata przybyło do uroczego Krakowa, aby omówić najnowsze osiągnięcia w tej właśnie tematyce: od projektowania po charakteryzację urządzeń.

Przewińcie w dół, aby dowiedzieć się, kto z zaproszonych gości wie nieco o polskiej kuchni i co sprawia, że ​​nasze warsztaty są tak wyjątkowe!

Czy wiecie, że oprócz wykładów i sesji plakatowych mamy też tu ciekawe ekspozycje? Wystarczy spojrzeć na cyfrowy wideomikroskop firmy Hirox z modułem profilometru NPS – firmy, która słynie z tego, że właśnie wynalazła wideomikroskop. Ten tutaj ma obrotową głowicę i zwierciadła dookoła, dzięki czemu łatwiej jest „odczytać” próbkę z defektami (stoisko Technolutions).

Devmatech z kolei ma ekscytującą niespodziankę dla wszystkich uczestników! Na stoisku marki możecie obejrzeć… kropki kwantowe… Co dokładnie zobaczycie? …płyny fluorescencyjne, które świecą dzięki wypromieniowaniu energii… Nie chcemy zdradzać zbyt wiele, ale zaufajcie nam – warto tu być, aby dowiedzieć się więcej!

To jeszcze nie wszystko! Cieszymy się, że mamy z nami najbardziej niesamowitych mówców, a są nimi: Mikhail Belkin, James Lott, Martin Kamp, Sven Einfeldt, Nikola Opačak, Åsa Haglund, Stephan Reitzenstein, Jan Suffczyński i Anna Kafar.

Już na początku wydarzenia Martin Kamp z Uniwersytetu w Würzburgu wygłosił przemówienie pt. „Topological insulator vertical-cavity laser array”, podczas którego zaprezentował podstawowe pojęcia z zakresu topologii powierzchni, wykorzystując do tego… typowo polskie przysmaki: pierogi i obwarzanki. Pierogi są topologicznie tożsame z kulą, a obwarzanek z torusem. Różnią się parametrem genus (odpowiednio 0 i 1). Te własności powierzchni wykorzystywane są do opisu stanów elektronowych w złożonych strukturach półprzewodnikowych. Bardzo spodobało nam się to porównanie! Kolejne przemówienia już wkrótce!

Last but not least: wydarzenie współorganizowali: Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki (w tym roku jesteśmy głównym organizatorem, przewodniczącym jest dr inż. Kamil Pierściński), Wydział Fizyki Doświadczalnej Politechniki Wrocławskiej, Wydział Fizyki Politechniki Łódzkiej oraz Instytut Wysokich Ciśnień PAN.

Podziel się ze znajomymi!